Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler
Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler

Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler Hangileridir? Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahat Uyumanızı Sağlayacak Besinler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Bazen, ne kadar yorgun olursak olalım, bir türlü uykumuz gelmez. Eğer siz de uyku sıkıntısı çekiyorsanız ve ilaç almak istemiyorsanız, daha doğal alternatifleri kullanarak, uykunuzu getirebilirsiniz. Mesela, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek işe yarayacak bir yöntemdir.


Bazı gıdaları beslenme düzeninizden çıkartın ve daha rahat uyuyun.

Her ne kadar canınız deli gibi ekstra shotlı mocha ya da çikolata parçacıklı kurabiye çekiyorsa da, kendinizi tutmalısınız. Aksi takdirde, akşam üzeri yediğiniz tatlı ya da içtiğiniz kahve, gece uykusuzluğuolarak size geri dönecektir.

Vücudumuzun, bünyesindeki kafeini dışarı atma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı insanlar kafeini bünyelerinde 24 saat boyunca tutarlar. Bu kişiler kafeini günde sadece 1 bardak olarak sabahları almalıdırlar. Diğerleri ise akşam yemeği sonrasında espresso içebilirler ve sonrasında rahatça uyuyabilirler.

Ayrıca şeker alımı da uykunuzu kaçırabilir. Şeker, kişiyi geçici bir süre için daha uyanık tutacaktır fakat şeker alımının bir saat sonrasında, bu enerji seviyesi aniden düşer ve enerji düşüşünden sonra daldığınız uykudan birkaç saat sonra uyanmanız muhtemeldir.

Uyumanıza yardımcı olabilecek gıdalar

Hindi
Hindi, aminoasit tritofan açısından zengindir ve tritofan kişinin derin, dinlendirici bir uykuya dalmasına yardımcı olur. Ama tritofan kendi başına sizin uykunuzu getirmez. Bu, beyne, serotonin, uyku ve rahatlama için gerekli olan bir sinir ileticisidir ve beynin melatonin salgılamasına yardımcı olur.

Patates püresi
Tatlı patates ya da normal patatesler kök sebzelerdir ve bunlar kan şekerini çok yukarılara çıkartmazlar. Ayrıca, tritofanların önünü tıkayan asitleri de saf dışı bırakırlar.

Muz
Muz, doğal bir uyku ilacıdır. Çünkü içinde melatonin ve tritofan bulunur ve bunlar, uyumanıza yardımcı olurlar.

Süt
Anneler, uykudan önce, çocuklarına her zaman süt verirler. Çünkü ılık sütün içinde de bol miktarda tritofan bulunur ve bu da vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi bol lif içerir ve sizi tok tutar. Sıcak bir kase yulaf ezmesi aynı zamanda iyi bir melatonin kaynağıdır.

Uyumanıza yardımcı olacak takviyeler
Eğer yukarıdaki gıdalar işinize yaramazsa, mineral taviyeleri alabilir ve daha kolay uyuyabilirsiniz.

  • Kalsiyum 500mg. – 800 mg.
  • Magnezyum 400 mg.
  • İnositol 2000 mg.

Ayrıca, içine 2 bardak tuz koyduğunuz, sıcak su dolu bir küvette 15 dakika uzanmak da uyumanıza yardımcı olacaktır.


İyi uykular!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rahat Bir Doğum İçin Beslenmenin Önemi!..

Rahat Bir Doğum İçin Beslenmenin Önemi!.. Rahat Bir Doğum İçin Beslenmenin Önemi Nedir ? Rahat Bir Doğum İçin Beslenmenin Önemi hakkında sizin için...

Kapat