Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Psikoloğa Götüren 8 Belirti
Psikoloğa Götüren 8 Belirti

Psikoloğa Götüren 8 Belirti

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Psikoloğa Götüren Belirtiler Nelerdir? Psikoloğa Götüren Belirtiler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Psikoloğa Götüren 8 Belirti yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Zamanımızda, biraz da modaya uyarak fark etmeden, eskiden “moralim biraz bozuk” diye geçiştirdiğimiz dönemlerimizi, bugünlerde belki de fazlaca “hastalıklaştırmak” eğiliminde olabiliyoruz. İçinde bulunduğumuz olumsuz duyguların ne zaman hastalık olarak tanımlanabileceği hakkında bilgiler veren Acıbadem Bursa Hastanesinden Psikolog Deniz Erden, “İçinde bulunduğunuz olumsuz ruh hali iki ayı geçerse ve başlıca 8 rahatsızlık mevcutsa, depresyon teşhisi konulabilir” diyor. Depresyon teşhisi konulmasına yol açan 8 belirtiyi anlatan Deniz Erden, bunları şöyle sıralıyor:

  • Uzun süreli hüzün, üzüntü, huzursuzluk hali.
  • İsteksizlik, normalde hoşlanılan uğraşlardan, artık haz etmeme.
  • İştahsızlık hali. Ancak bazı kişilerde tam tersine sürekli yeme durumu.
  • Cinsellik, hobiler gibi, normalde istek uyandıran meşgalelerden uzak durma.
  • Kendini değersiz görme, hatta yersiz suçluluk hislerinin bulunması.
  • Ruhsal, hatta vücutsal anlamda yavaşlama, hantallaşma.
  • Her şeyden nem kapma, huzursuzlanma, öfkelenme.
  • Daha ağır vakalarda hayatına bile son verme düşüncelerinin bulunması. Hatta bunu hayata geçirmek.

KIŞIN KAPALI ALANDA ÇOK KALMAK DEPRESYONU ARTTIRIYOR
Ancak tesadüfen sonbahar aylarında başlamış depresyona mutlaka kış depresyonudur diye yaklaşmamak gerektiğini anlatan Acıbadem Bursa-Hastanesinden Psikolog Deniz Erden, “Kişinin geçirdiği depresif dönemlerin en az iki yıl kış aylarına denk gelmesi gerekmektedir. Kişisel ve toplumsal bazı olaylar (kışın yaşanan işsizlik, sevdiğinden ayrı kalma, okul ve iş hayatının daha yoğun olması, havaların soğuması ile kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesi gibi) karamsarlığı tetikleyici faktörlerdir. Kış depresyonunda veya kışın zaman zaman oluşan karamsarlıklarımızla başa çıkmada açık havada yapılan yürüyüşler, parlak güneş ışığından olabildiğince fazla faydalanmak ve spor da yararı olabilir” diyor.

BURSA_SEHIR_20141106_14

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
AIDS’i DNA’ya Gömecekler

AIDS'i DNA'ya Gömecekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık...

Kapat