Anasayfa / Sağlık Rehberi / Doğru Bilinen Yanlışlar / Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Prostat Kanseri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yanlış: Prostat kanseri ameliyatı cinsel yaşamı sona erdirir ve idrar kaçağına neden olur.

Doğru: Operasyonun ardından yaklaşık 3 ay ile 1 yıl arasında ereksiyon problemi yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu süre yaşınıza, ameliyat öncesi cinsel aktivitenize, şeker hastalığına ve operasyonunuzun özelliğine göre değişir. Cerrahi işlem sonrası idrar kaçağı genellikle geçicidir. Prostat ameliyatı olanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre bir yıl içerisinde hastaların yaklaşık %95’inde mesane kontrolü sağlanmıştır.


Yanlış: Sadece yaşlı erkekler prostat kanseri riski altındadır.

Gerçek: Prostat kanseri 40 yaşın altındaki erkeklerde çok nadir de olsa görülebilir. Eğer endişeleriniz söz konusuysa mutlaka hekiminize başvurarak gerekli testleri yaptırın ve yaşın prostat kanseri için tek risk faktörü olduğunu düşünmeyin. Diğer risk faktörleri şunlardır:

  • Aile öyküsü. Babası ya da kardeşinde prostat kanseri görülmüş olanların bu hastalığa yakalanma riski sağlıklı bir kişiye göre daha yüksektir.
  • Nedeni henüz tam olarak bilinemese de Afrika-Amerikan kökenli kişilerde bu hastalık daha fazla görülür. ​


Yanlış: Tüm prostat kanserlerinin tedavisi cerrahidir.

Doğru: Prostat kanserinde tedavi hastalığınızın hangi evrede olduğuyaş durumunuzek hastalığınızın varlığına göre değişir. Kanser erken aşamada ve çok yavaş ilerliyorsa; ya da hasta çok yaşlı ve başka hastalıkları varsa cerrahi yerine ilaç tedavisi, düzenli kontrol ve testlerle takibi yapılarak hastalık kontrol altında tutulabilir.


Yanlış: Yüksek PSA skor prostat kanseri var demektir.

Doğru: Yüksek PSA değeri prostat kanseri için önemli bir bulgudur, ama prostat iltihaplanmasısistoskopi gibi durumlarda PSA yükselebilir, bu durumda antibiyotik tedavisi sonrasında kontrol PSA yapılır ve hala yüksek ise prostat biyopsisi alınmalıdır; ancak kesin tanı yapılacak diğer test ve muayenelerle konulabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Cilt Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Cilt Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Cilt Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi...

Kapat