Prostat Hastalıkları​

Prostat Hastalıkları​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Prostat​ Nedir? Prostat Hastalıkları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Prostat Hastalıkları​​​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Prostat erkeklerde bulunan kestane büyüklüğünde bir salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır. Prostat bezinin tam ortasında üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Prostat büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir hatta tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat kanserinin en sık belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür.

Prostat Nedir?
Prostatit, prostat bezinin iltihabıdır. Akut ve kronik bakteriyel prostatit, prostat bezine enfekte idrarın prostat kanalları boyunca taşınması ile oluşur. Bakteriyel prostatit bulaşıcı değildir ve cinsel yolla geçmez. Bazı tıbbi müdahaleler (idrar kateteri takma,vb.) bakteriyel prostatit riskini artırır. Kronik bakteriyel kaynaklı olmayan prostatitlere sıklıkla chlamydia ve mycoplazma yol açar. Bu mikroorganizmalar cinsel ilişkiyle geçebilir.

Prostatit’de Bulgular Nelerdir?
Akut bakteriyel prostatit’de ateş, titreme, idrarda şiddetli yanma ve mesaneyi (idrar kesesi) boşaltmada yetersizlik sık karşılaşılan yakınmalardır.

Kronik bakteri kaynaklı prostatit’de idrarda yanma; sık idrara çıkma; testislerde, makat bölgesinde, sırtta ağrı ve ağrılı ejakulasyon (idrar ve sprem atılımı) olur.

Kronik bakteriyel olmayan prostatit’de sık ve ağrılı idrar yapma, ağrılı ejakulasyon ile mesane, testis ve peniste ağrı olur.

Prostatit Nasıl Tedavi Edilir?
Doğru tanı tedavide ana faktördür. Şikayetler geçse bile tedaviye devam edilmelidir. Prostatit’li hastalar prostat kanseri için bir risk taşımazlar. Prostatit’li kişi uygun tedavi ile normal hayatını sürdürür.

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) Nedir?
Erkeklerde yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan iyi huylu prostat büyümesidir.

Benign Prostat Hiperplazisi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?
İlerleyen yaş, hipertansiyon ve ailede BPH öyküsü risk faktörleri arasında yer alır.

BPH’da Bulgular Nelerdir?
Prostat büyümesi idrar akışını engelleyici bazı bulgulara yol açar. En sık rastlanan belirti özellikle geceleri mesaneyi sık boşaltma isteğine bağlı olarak sık idrara çıkmadır. Bekleyerek idrar yapma, kesik kesik idrar yapma, idrar sonunda damlama, idrar akış hızındaki azalma, idrarda yanma ve idrarı bekletememe sık rastlanan diğer bulgulardır.

BPH’da Tanı Nasıl Konur?
Parmakla rektal muayene, kanda PSA testi, üriner sistem ultrasonografisi, idrar akış hızı testi ile tanı konur.

BPH; 51-60 arası erkeklerde %50; 80 yaşın üzerindeki erkeklerde %90 oranında görülür.

BPH KANSER DEĞİLDİR! BPH, kansere neden olmaz. Hem prostat kanseri hem de BPH birlikte olabilir.

Prostat Kanseri Nedir?
Bütün vücut dokularında hücreler kendilerini belirli bir kontrol mekanizması içerisinde yenilerler. Kontrol dışı çoğalan hücreler tümör adı verilen hücre topluluklarını oluşturur. Bazı tümörler büyümelerine karşılık köken aldıkları dokuda sınırlı kalırlar ve komşu organlara ilerlemezler. Bunlara benign (selim, iyi huylu) tümörler denir. Bazı tümörler ise kan ve lenf dolaşımı ile köken aldıkları yerlerden uzaktaki organlara sıçrayabilirler. Bu tür tümörlere malign (habis, kötü huylu) tümör ya da kanser denir. Kanser hücreleri köken aldıkları malign tümörden ayrılabilir, vücutta dolaşarak yeni yerleştikleri yerlerde çoğalabilirler. Bu şekilde köken aldıkları organ dışına sıçramış ve oralarda büyümekte olan tümörlere metastaz denir.

Prostat Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?
Prostat kanseri, ileri yaş erkeklerin bir hastalığı olup 40 yaşın altında nadiren görülür. Yaş arttıkça prostat kanseri gelişme riski artar. Prostat kanserlerinin %85’i 65 yaşın üzerindeki erkeklerde saptanır. Amerika Birleşik Devletlerinde 60-80 yaş grubunda prostat kanseri sıklığının her yedi erkekte bir görülme oranına dek yükseldiği saptanmıştır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Prostat kanseri erkeklerde ölüme neden olan kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Belirli bölgelerde ve belirli ırklarda çok değişik oranlarda görülmesi, ailesel yatkınlık ve diyetin önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.

Birinci derece yakınlarında prostat kanseri olanların prostat kanserine yakalanma olasılığının normalden 2-11 kat fazla olduğu saptanmıştır.

Prostat kanserinin yüksek yağ içerikli diyetle beslenme alışkanlığı olan toplumlarda daha sık olduğu, soya ürünlerinin bol tüketildiği uzak doğu ülkelerinde ise daha az görüldüğü gözlenmiştir. Ayrıca vitamin E, selenyum, özellikle domateste bol bulunan bir antioksidan madde olan likofen ve yeşil çay tüketiminin prostat kanseri olasılığını azalttığı öne sürülmektedir.

Bulgular Nelerdir?
Erken dönemlerde hiçbir yakınmaya neden olmayabilir. İlerleyen dönemde idrar yapma zorlukları, idrarda kan görülmesi gibi prostatın büyümesine bağlı yakınmalar ile karın alt kısımlarında, bacaklarda, belde ağrılar ve kilo kaybı gibi tümörün yayılımına ait yakınmalara neden olur.

Tanı Nasıl Konur?
Makattan parmakla yapılan rektal muayene ve laboratuar testi olarak PSA tanıda en önemli iki araçtır.

PSA (Prostat Spesifik Antijen) prostat bezinde üretilen bir maddedir. Prostat bezi ile ilgili bir bozukluk olduğunda kan PSA düzeyinde artış olur. PSA yüksekliğinin tek nedeni prostat kanseri değildir. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat iltihapları da PSA’yı yükseltir.

Prostat kanseri çok sinsi seyreder. Birçok hastada hiçbir belirti vermediği gibi hiçbir yakınmaya da yol açmayabilir. 50 yaş üzerindeki sağlıklı erkeklerin yılda bir kez rektal muayene olmaları ve PSA testi yaptırmaları önerilir. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanların 40 yaşından itibaren bu kontrolleri yaptırmaları gerekmektedir. Rektal muayene ile ancak belirli bir boyuta ulaşmış prostat saptanabilir. Erken dönemde PSA bakılması erken tanı açısından çok önemlidir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Prostat kanserinde hastalık ilerledikçe tedavinin başarı yüzdesi düşer. Erken evredeki prostat kanserinde tümörlü bölge çıkartılır. Tamamen iyileşme şansı vardır. Prostat kanserinin tam olarak tedavisi hastalığın erken dönemde yakalanması ile mümkündür.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Erkeklerde İnkontinans​

İnkontinans​ Nedir? İnkontinans​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erkeklerde İnkontinans​​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya...

Kapat