Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu

Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu

Pek çoğumuz, en büyük öğünümüzü akşamları, vücudumuzun ona en az ihtiyaç duyduğu zamanda, yiyoruz. Bu da, kilo alımına neden oluyor. Kilo almamak ve yine de dilediklerinizi yiyebilmek için, porsiyon kontrolü yapmanız önemli. İşte işinizi kolaylaştıracak ipuçları.

1- Yemek yerken başka işler de yapmayın
Yemek yerken tek yapacağınız şey karşınızdaki arkadaşınız/aile üyeniz/sevgilinizle ilgilenmek olmalıdır. Bilgisayar, iş, araba kullanmak, televizyon izlemek gibi şeyler farkında olmadan fazla yemenize neden olurlar. Yemek yerken sadece yediğinize odaklanın.

2- Daha küçük porsiyonlar servis edin
Bu, yapması en zor şeylerden biri ama size çok yardımcı olur. Bizler açken, tabağımızı doldurmak eğilimindeyizdir, önce gözümüz sonra karnımız doysun isteriz ama bunu yapmak, kilo almamıza neden olur. Bir dahaki sefere kendinize normalde koyacağınız ölçüden daha az bir porsiyon hazırlayın ve onu bitirdikten sonra doyup doymadığınıza karar verin.

3- Ölçün
Porsiyon kontrolünde yapabileceğiniz bir diğer şey, yiyeceklerinizi ölçmektir. Birkaç hafta bunu yaparsanız sonra doğru orana gözünüz alışır. Pirinç, makarna gibi tahıllar için fincan, tereyağı, zeytinyağı gibi yağlar için kaşık kullanın.

4- Daha küçük tabak kullanın
Zihninizi daha çok yediğinize inandırmanızın en güzel yolu tabağınızı daha küçük seçmektir.

5- Mutlaka tabağınızı bitirmenize gerek yok
Büyüklerimiz bize ne öğretmiş olursa olsunlar, mutlaka tabağınızdakileri bitirmek zorunda değilsiniz! Çünkü bu, doymuş olduğunuz halde daha çok yemenizden başka bir işe yaramayacaktır. Doyduğunuzda tabağınızdakileri bırakın.

6- Paketinden yemeyin
Bir yiyeceği paketinden tüketmek size pratik gelebilir ama bu, ne kadar yediğinizi farketmenizi önler ve otomatik olarak, normalde yiyeceğinizden daha çok yemiş olursunuz. Bir şeyi yemeden önce mutlaka tabağa dökün.

7- Yavaşça yiyin
Yemeklerinizi yavaş bir şekilde tüketmek de porsiyon kontrolünün bir parçasıdır. Beynimiz, doyma sinyalini, biz doyduktan 20 dakika sonra algılar. Bu nedenle beslenme sürecini yavaşlatmak, gerçekten doyduğunuz zamanı anlamanızı sağlar ve aşırı yemenizi önler.

Bu önerileri uygulayın, zamanla porsiyon kontrolünü çok daha rahat yapabileceksiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Aşırı Yemeyi Önlemenin Kolay Yolları

Aşırı Yemeyi Önlemenin Kolay Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşırı Yemeyi Önlemenin Kolay Yolları​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat