Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur?
Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur?

Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur? Pamukçuk hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Pamukçuk Hastalığı ve Bilinmesi Gerekenler

Pamukçuk hastalığı genellikle yeni doğmuş bebeklerde görülen bir hastalıktır. Özellikle 3-4 günlük bebeklerde pamukçuk hastalığı görülür. Pamukçuk hastalığı “candida” isimli bir mantardan kaynaklanmaktadır ve ağız bölgesinde oluşan bir hastalıktır.

Yanakların iç kısmı, dil ve damaklarda noktacık halinde, beyaz renkli ve kabarık şekilde görülür. Nadiren pamukçuğun bağırsaklarda çoğaldığı ve anüs çevresine yerleştiği vakalar da vardır.

Pamukçuk hastalığı ağızda ağrı yaptığından bebeğin yemek yemesini, meme emmesini oldukça zorlaştırır. Tat algısı bozulabilir, besinleri yutması güçleşir. Bebeğin hastalık sırasında besinsiz kalmaması için bu dönemde normalden daha az miktarlarda, daha sık beslenmesi ve emzirilmesi gerekir.

Anneler pamukçuk geçiren bebeklerini emzirirken meme uçlarını temiz ve kuru tutmaya büyük özen göstermelidir. Meme temizliği için anne sütü kullanılabilir; her emzirmeden sonra meme ucuna bir miktarı sürülür. Meme ucuna krem, sabun, karbonatlı su değdirmek doğru değildir.

Bebeğin ağız içindeki yaralarını temizlemek için karbonatlı su hazırlanabilir. Kaynatılıp ılıtılmış 1 kahve fincanı suya bir çay kaşığı karbonat karıştırılır. Temiz bir mendil parmağa dolanır ve sıvıya batırılarak bebeğin ağzındaki lekeli bölümler silinir.

Bebekler genellikle bu hastalığı kendi kendilerine yener ancak mantar geniş bir alana yayıldıysa doktor kontrolünde, mantar yok eden ilaçların yardımıyla tedaviye geçilmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Apne Nedir? Apne Nedenleri Nelerdir?

Apne Nedir? Apne Nedenleri Nelerdir? Apne hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Apne Nedir? Apne Nedenleri Nelerdir? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat