Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Oyunlar & Oyuncaklar / Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?
Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir?​ Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Oyun Zamanının Bebeklere Faydaları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​

Bizler büyüdükçe oyun zamanının tek anlamı eğlence olur. Bebekler için ise çok daha fazlasıdır. Oyun zamanı, bebeklerin etraflarındaki dünyayı keşfetmelerini sağlar. Daha da önemlisi duyularını uyarır. Bebekler oyun ile dünyayı tanırlar.


Oyun İle Öğrenmek

Oyun sayesinde görüş ve duyma hissini geliştirmek
Bebekler doğdukları zaman etraflarını çok fazla göremezler. Genellikle sadece yüzlerinden birkaç santim uzağı görebilirler. Bebeğinizinbeşiğinin tepesine yüksek kontrastlı bir oyuncak asarak çocuğunuzun görüşünü geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Pediyatri uzmanları kontrast renklerdeki ve desenlerdeki oyuncakları öneriyorlar.

Bebeğiniz doğduğu zaman, işitme duyusu en gelişmiş duyusudurSizin sesinizi hemen tanır ve kısa bir süre sonra anne dışında diğer insanların da seslerini tanımaya başlar. İlk birkaç ayda, bebeğiniz dünyayı en çok sesler aracılığıyla tanır. Bebeğinizin duyularını uyarmak için müzik çalın. Bebeğinizi kucağınıza alın ve müzik çalarken onunla dans edin. Çoraplarına, o hareket ettikçe müzik çalan ya da melodik sesler çıkaran (hafif ve küçük çıngıraklar gibi) şeyler yerleştirin. Hareket ve müziğin beraber ortaya çıkması bebeğinizin oyun zamanını daha eğlenceli hale getirecektir. Beraber uzun yürüyüşlere çıkın ve değişik sesleri duymasını sağlayın (su, arabalar, gülme sesleri, konuşma sesleri gibi).

Bebeğiniz büyüdükçe ona sesler yardımıyla öğrenmesi için yardımcı olun. Ona hayvan resimleri gösterin ve hayvanların ne sesler çıkardıklarını öğretinOna kitaplar okuyun ve basit şarkılar öğretin.


Tat ve kokuları keşfetmek
Bebeklerle yeterince zaman geçirdiyseniz, onların her bulduklarını ağızlarına sokma meraklarından da haberdarsınızdır. Bu, bazı annelerin kulağına korkutucu gelse de bebekler, nesneleri tatlarından ve ağızlarında hissettikleri hislerden öğrenirler. Bebeğinize eşyaları ağzına almaması gerektiğini öğretmek yerine, çiğnemesi için güvenli olan oyuncakları verin. Birçok farklı dokudaki oyuncağı parmakları ve diş etleri ile keşfetmesini sağlayın.

Bebeğiniz katı gıdaları alabilecek kadar büyüdükten sonra ise ona farklı yiyeceklerden örnekler tattırarak tat alma duyusunu uyarın. Buna yavaş bir şekilde ve doktorunuzun önerdiği yiyeceklerle başlayın ve alerji yapabilecek gıdalardan uzak durun. Yeni yiyecekler tattıkça onların kokularını da öğrenecektir.


Dokunma yoluyla oyun oynamaya davet edin
Dokunmak bebeğinizi uyarmanın ve ona birşeyler öğretmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Farklı dokularda eşyalara dokunarak öğrenmesini sağlayabileceğiniz gibi, ona dokunarak da, onun rahatlamasını, kendini rahat hissetmesini, onunla kontak kurmanızı ve güven duygusunu hissetmesini sağlayın. Bebeğinize bol bol dokunduğunuzdan emin olun. Karnını, sırtını, kollarını ve kafasını okşayın. Ona farklı kumaşlarla dokunun ve bebeğinize masaj yapmak için bebek losyonlarını kullanın.

Bebeğinize değişik dokulardan oluşan oyuncak ve battaniyeler vererek onun dokunma hissini harekete geçirin. Aynı anda birkaç farklı dokuya sahip oyuncaklar bulun ki, bebeğiniz bir oyuncakla birden fazla hissi öğrenebilsin.

Bebeğinize her seferde 1 ve ya en fazla 2 oyuncak verin. Aynı anda çok oyuncak verip kafasını karıştırmayın.

Oyun saati bebeklerin gelişimi açısından çok önemlidir. Siz siz olun, bu saatleri asla ihmal etmeyin. Bebeğinizle mümkün olduğunca fazla vakit geçirmeye çalışın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler

​Bebeğinizi Ev Kazalarından Korumanız İçin Neler Yapmak Gerekir?​ Bebeklerinizi Ev Kazalarından Korumanızı Sağlayacak Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeklerinizi Ev Kazalarından...

Kapat