Olimpiyatlar Ve Doping

Olimpiyatlar Ve Doping

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Doping Nedir, Doping Yapıcı Maddeler Nelerdir? Olimpiyatlar Ve Doping hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Olimpiyatlar Ve Doping yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İnsan, doğa ile her zaman iç içe yaşamış ve zaman zaman onunla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Kazanan taraf değişse bile, değişmeyen hep, başarılı olmak için uğraşmak gerekliliği olmuştur.

Bu çabanın sınandığı en anlamlı organizasyon belki de olimpiyatlardır. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nın sürmekte olduğu şu günlerde, bu güzel ve anlamlı mücadeleyle çelişen olaylar da maalesef gündeme gelmektedir. Sportmenlik ve hırsın birbirine karıştırıldığına dair haberleri, doping iddialarını her zaman olduğu gibi bu günlerde de almaktayız. “Yasa dışı, alışkanlık yapıcı veya uyuşturucu özelliği olan bir maddenin kullanımı” anlamına gelen “doping”, sporcuların performanslarını artırmak amacıyla bazı kimyasal maddeleri kullanmalarıdır.

Bütün spor dallarında başarılı olmak için rakiplerden daha kuvvetli, daha süratli ve daha dayanıklı olmak gerekir.Vücudun kas kütlesi ve kasların kasılmasını sağlayan sinirlerin durumu, bu anlamda çok büyük önem taşır. Günümüzde, bir spor faaliyetinden bağımsız olarak sadece vücut geliştirmek de bu tür doping maddeleri kullanılmaktadır.

Doping yapıcı maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Anabolizan steroidler
Kasların geliştirilmesi için egzersiz dışında kullanılan yasal olmayan maddelerin başındaanabolizan steroidler adıyla bilinen hormonlar gelir. Bu maddeler, kasların hem kütlesini hem de kuvvetini artırırlar. Bunlar, erkeklik hormonu olan testosteron’un türevleridir. Kas kütlesini artırırlar ancak yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılmaları durumunda akne oluşumu, karaciğer hasarı ve kanseri, “kötü” kolesterolün (LDL) yükselip, “iyi” kolesterolün (HDL) düşmesi, psikiyatrik davranış bozuklukları gibi genel yan etkilerin meydana gelmesine ve erkeklerde testislerin küçülmesine, kısırlığa, kelliğe ve memelerin büyümesine; kadınlarda da aşırı kıllanmaya, saç dökülmesine, dış cinsel organlardan klitorisin büyümesine, sesin kalınlaşmasına ve iştah artışına yol açabilmektedirler.

2. Androstenodion
Anabolizan steroidlere kimyasal olarak yakın bir hormon olan androstenedion böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ve testisler tarafından üretilir. Hormon öncüsü bir madde olan bu molekül kadın ve erkeklerin adı geçen organlarında testosteron ve östrojenlere dönüşür. Vücutta beklenen olumlu değişiklikleri yeterli verememesi bir yana, bir çok olumsuz yan etkiye de neden olur.

3. Kreatin
Üçüncü bir doping maddesi de karaciğerde üretilip yoğun olarak kaslarda bulunan ve enerji deposu olarak işlev gören kreatin molekülüdür. Kreatin ayrıca et, tavuk ve balık gibi proteinden zengin besinlerle de vücuda alınır. Vücuttaki fazlası böbreklerden kreatinin olarak atılmakta ve bu özelliğiyle tıbbî bakımdan böbreklerin sağlıklı işleyişinin takibinde kullanılmaktadır. Dışarıdan takviye edici dozlarda alınması durumunda kas performansında kısa süreli bir olumlu etkisi olmaktadır ( halter kaldırmak, depar atmak gibi), ancak piyasadaki kreatin preparatlarının saflığı standardize edilmiş olmadığından yan etki görülmesi mümkündür. Olası yan etkileri; katkı maddelerine bağlı alerjik reaksiyonlar, kas krampları, sindirim sistemi ile ilgili yan etkiler (mide krampları, bulantı, kusma, ishal), vücut ağırlığında artış meydana gelmesidir. Uzun süreli etkileri ise henüz bilinmemektedir.

İlk planda etkileri olumluymuş gibi görünen bu maddeleri kullanmak, resmi yarışmalarda yasa dışıdır. Bu maddeler aslında; herhangi bir biçimde bedensel takviyeye gerek duyulduğunda doktor denetiminde kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Ama amacından saptığı anda, yarardan çok zarar getirdikleri açıkça görülmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çabalamadan Sıkılaşın!

Vücudunuzu Sıkılaştırmanın Kolay Yolları Nelerdir? Vücudunuzu Sıkılaştırmanın Kolay Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çabalamadan Sıkılaşın yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat