Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Dikkat Etmeniz Gerekenler Ve Öneriler / Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler
Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler

Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler Nelerdir? Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ofisinizde Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Masa başında yapabileceğiniz bu egzersizler sayesinde gününüz çok daha rahat geçecek.

Eğer bütün gün ofis içinde olduğunuz ve vaktinizin çoğunu oturarak geçirdiğiniz bir işiniz varsa üstelik de iş temponuz ağırsa formda kalmak için spor yapmak gerçekten de zor olabilir. Ayrıca masa başında oturmanın sebep olduğu ağrılar sizi rahatsız edebilir. Ama size iyi haberimiz var! Aşağıdaki egzersizleri, ofisinizdeyken, kimseye fark ettirmeden yapabilirsiniz!

Doğru oturuş
Sandalyenizin yere doğru bir şekilde basmanızı sağlayacak yükseklikte olmasına dikkat edin. Otururken bacak bacak üstüne atmamaya dikkat edin ya da bacaklarınızı poponuzun altına almayın. Doğru oturuş vücut sağlığının anahtarıdır.

Boyun rahatlatma
Boyun ve omuz gerginliğini azaltmak için ayağa kalkın ve dik durun. Daha sonra birkaç derin nefes alın ve nefesinizi alırken omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın. Sonra nefesinizi verin ve bu sırada omuzlarınızı yavaşça aşağı indirerek rahat bırakın. Bunu 6-8 defa tekrarlayın. Daha sonra, yine dik dururken, kafanızı bir sağa, bir sola çevirin ve çevirdiğiniz yerde durup derin bir nefes alın ve sonra verin, daha sonra kafanızı diğer tarafa çevirin. Bunu, her iki taraf için 4-6 defa yapın. Masanızda ise, ekranınızın ve klavyenizin tam karşınızda olduğundan emin olun.

Tek bacak havada hareketi
Sandalyenizden kalkın ve bir bacağınızı biraz yukarı kaldırın. Tek bacağınızın üzerindeyken oturuyormuş gibi yapın ve hafifçe sandalyeye dokunduktan sonra tekrar kalkın.

Bilek rahatlatmak
Parmaklarınızı birbirine geçirin ve parmaklarınızı bu sırada düz tutun. Bu şekilde, parmaklarınızı birbirlerine bastırmaya çalışın. Bir derin nefes alıp verme süresince böyle durun. Bunu 4-5 defa yapın. Ayağa kalkın ve ellerinizle kollarınızı sallayın. Daha sonra ellerinizi masanıza koyun ve ileri geri doğru kendinizi sallayın. Ağırlığınızı bileklerinizin ön tarafına verin. Daha sonra dirseklerinizi 4-5 defa kırıp, düzleştirin.

Stiletto esnemesi
Ayaklarınızda oluşan ağrıyı gidermenin en iyi yolu ayakkabılarınızı masanızdayken çıkartmaktır. Otururken ayaklarınızı düz bir şekilde yere basın ve kan dolaşımının parmaklarınıza da gelmesine izin verin. İşyerinizde buzdolabı varsa, bir buz torbası bulundurmak çok ağrı çektiğiniz günler için iyi olacaktır. 10 dakika boyunca ayaklarınıza buz tutmak ayaklarınızdaki ağrıyı alır.

Sandalyede dönmek
Sandalyenizin ucunda dik oturun ve vücudunuzun belden yukarı kısmını sağa doğru döndürün. Sol avucunuzu sağ dizinizin yanına koyun. Sağ eliniz arkanızda olsun. Daha sonra bu hareketi sola dönerek de tekrarlayın.

Zıplamak
Ellerinizi belinize koyun, zıplayın ve havada ayaklarınızı birbirine vurmaya çalışın.

Akşamüzeri hareketi
Dik oturun ve bir kolunuzu tavana doğru kaldırın. Derin nefes alın ve sanki bir elmaya uzanıyormuşsunuz gibi uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanın. Daha sonra yavaşça sandalyenize doğru geri inerken nefes verin. Bunu, her iki yanınızla, 2’şer defa yapın. Bu sizin diyaframınızdaki gerginliği alacaktır ki, bu da size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir.


Eğer bunlar işe yaramazsa, ayağa kalkın ve ofiste biraz dolaşın!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
En Çok Kalori Yakmanızı Sağlayan Ev İşleri

En Çok Kalori Yakmanızı Sağlayan Ev İşleri Nelerdir? En Çok Kalori Yakmanızı Sağlayan Ev İşleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. En Çok Kalori...

Kapat