Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Kadın Kısırlığı / İnfertilitesi / Ofis Histeroskopi Ve Uygulama Şekli​ Nasıldır?
Ofis Histeroskopi ve Uygulama Şekli Nasıldır ?

Ofis Histeroskopi Ve Uygulama Şekli​ Nasıldır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ofis Histeroskopi Ve Uygulama Şekli​ Nasıldır? Ofis Histeroskopi Ve Uygulama Şekli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ofis Histeroskopi Ve Uygulama Şekli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ofis yani tanısal histeroskopi adı üzerinde tanı koymak amacıyla rahim içerisinde yapılan gözlemdir. Genelde muayene sırasında yapıldığında adına ofis denilmiştir ve kısa olarak Ofis H/S olarak da adlandırılmaktadır.

Ofis histeroskopi hastanın şikayetlerine bağlı olarak rahimde meydana gelebilecek bir hastalığın teşhis edilmesi amacıyla optik bir cihazın rahim ağzı ve rahim boşluğuna vajinal yol aracılığıyla ulaşılmasıyla gerçekleştirilir. Bazı durumlarda ise tüp bebek sahibi olmak isteyen kadınların rahimlerinin resmini çekmek ve kadının bebek sahibi olmasında rahimde bir sakınca olup olmadığının saptanması için de ofis histeroskopi gerçekleştirilir. Hastanın şikayetine bağlı olarak genelde lokal anestezi ile gerçekleştirilen ofis histeroskopide şu hastalıkların tanısı için işlem gerçekleştirilir:

  • Rahim içerisinde yapışıklıktan şüphelenilmesi
  • Aşırı ve düzensiz adet kanaması
  • Tekrarlayan düşükler
  • Kısırlık
  • Ultrasonda rahim içerisinde polip veya myom benzeri alanlar izlenmesi
  • Rahim içerisinde çıkarılamayan veya yer değiştirmiş spiral (RİA) olması.

Ofis Histeroskopi Ameliyatı
Ofis histeroskopide teleskop denilen ışıklı – optik bir sistem kullanılır. Çapı oldukça incedir. 5 mm‘dir Bu nedenle de genelde ya hiç ağrı olmaz ya da az ağrılı olur. Rahim ağzında dilatasyon yani genişletme yapılmaz. İşlemde hasta jinekolojik muayene pozisyonunda olur.

İşlemde CO2 veya bazı özel sıvılar aracılığıyla rahim ağzından rahme giriş yapılır. Özel sıvılar bu işlemde rahim duvarlarının birbirinden ayrılmasını sağlar. Histeroskopi sayesinde rahim içindeki yapıların gözle görüntülenmesini sağlar.

Ofis histeroskopide polip, miyom, rahim içi yapışıklıkların ve perdelerin görülmesi mümkündür. Gözlemlere dayanarak tanı konur ve gerek görüldüğünde ameliyat histeroskopiye karar verilir ve sorunun ortadan kaldıracak tedavi edici işlem bu dönemde yapılır. Ofis histeroskopi aynı zamanda rahim içi spirallerin çıkartılmasında, adet düzensizliklerinde, menopoz dönemindeki anormal kanamalarda da kullanılmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz?​

Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz? Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat