Nefes Darlığı

Nefes Darlığı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?​ Nefes Darlığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Nefes Darlığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Nefes darlığı ya da tıbbi adıyla dispne; kişinin nefes alış verişini fark etmesi, nefes alıp vermede zorluk yaşaması, göğsünde daralma, sıkışma hissetmesi olarak tanımlanır. Nefes darlığı her türlü solunum güçlüğünü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Sağlıklı bir insanda nefes alış verişlerinin farkına varılmaz, nefes alış verişi vücut tarafından otomatik olarak yapılır. Eğer kişi özel bir dikkat sarf etmeden nefes alış verişini hissediyorsa nefes darlığı var demektir.

Normalde sağlıklı bir erişkin kişi istirahat halinde herhangi bir efor sarfetmiyor, hareket etmiyorsa dakikada 12-16 kez nefes alıp verir. İstirahat sırasında solunum kaslarının tükettiği enerji miktarı tüm vücudun tükettiği enerji miktarının %5’i kadardır, bu nedenle istirahat halinde yapılan sakin solunum bilinçaltıdır ve birey tarafından farkedilmeden yapılır. Ancak; sağlıklı bireylerde egzersiz sırasında, hastalık ve ateş yükselmesi gibi metabolik hızın arttığı durumlarda, solunum ya da dolaşım faaliyetinin vücudumuzdaki oksijen ihtiyacını karşılayamayacak kadar bozuk olduğu durumlarda insan nefes alıp verdiğini fark eder ve bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Nefes darlığı hasta tarafından algılanan subjektif bir bulgudur ve bu nedenle nefes darlığının şiddeti hastadan hastaya değişir. Bazı hastalarda ileri derecede solunum yetersizliği olmasına rağmen hasta nefes darlığı olmadığını ya da çok hafif nefes darlığı hissettiğini söylerken, bazen hafif bronşiti olan hastalar yapılan ölçümlerde solunum kapasitesinde çok ciddi bir bozulma olmamasına rağmen şiddetli nefes darlığı şikayeti ile doktora başvurabilirler. Bu özelliği nedeniyle nefes darlığı ağrıya benzer, yani bireysel farklılıklar gösterebilir.

Nefes darlığı birçok hastalıkta görülebilmekle beraber en sık akciğer ve kalp hastalıklarında ortaya çıkmaktadır. Akciğer ve kalp hastalıklarında nefes darlığı aniden ve şiddetli bir biçimde ortaya çıkabildiği gibi; birçok hastada başlangıçta hareket etmeye başlanıldığında ortaya çıkan efor dispnesi şeklinde başlar. Hastalığın zamanında teşhis edilmemesi ve giderek kronikleşmesi sonucu şiddetini arttırarak geri dönüşümsüz hale gelebilir. Örneğin kalp krizi, akciğerlerde damar tıkanıklığı (pulmoner emboli), zatürre, astım, akciğerin sönmesi (pnömotoraks) gibi hastalıklarda daha önce hiçbir yakınması yok iken, acile başvurmayı gerektiren ani ve şiddetli nefes darlığı atakları olabilir.

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar?
Akciğer Hastalıkları
KOAH (kronik bronşit, amfizem), astım, tüberküloz (verem), zatürre, akciğerlerin nefesle alınan tozlar ile bozulması ve sertleşmesi (silikoz, pnömokonyoz, pulmoner fibroz), bazı romatizmal hastalıklarda akciğer tutulumu, akciğer embolisi, akciğer damarlarında basınç artışı (pulmoner hipertansiyon), bronşektazi, kistik fibroz, akciğer zarları arasında sıvı birikmesi, akciğer ve akciğer zarlarının tümörleri, gırtlak şişmesi (larinks ödemi) sıklıkla nefes darlığına yol açan akciğer hastalıklarıdır.

Kalp Hastalıkları
Kalp yetersizliği, koroner damar hastalığı, kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, kalp ritm bozuklukları, kalp zarının hastalıkları nefes darlığına neden olur.

Diğer Hastalıkları
Solunum kaslarında yetersizliğe neden olan nörolojik hastalıklar, akciğerin sıkışmasına neden olan omurga hastalıkları (skolyoz, kifoz), doğumsal göğüs deformiteleri, anemi (kansızlık), ses tellerinin felci veya işlev bozuklukları, üst hava yollarının daralmasına neden olan hastalıklar, ağrı nedenli nefes darlıkları, böbrek yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan nefes darlığı, zararlı gazlarla zehirlenmeler bu grup içerisinde yer alır.

Psikojenik Nefes Darlığı
Panik atak, hiçbir neden olmaksızın nefes darlığı hissinin var olmasına yol açar.

Tanı
Nefes darlığının nedenini ortaya koymak için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenerek ve muayenesi yapılarak hangi organ ve sistem kaynaklı olduğu anlaşılmaya çalışılır ve uygun laboratuvar testleri ile öngörülen tanıların ayrımı yapılarak asıl neden bulunur.

Tedavi
Nefes darlığından şikayet eden kişilerin öncelikle ve kesinlikle sigarayı bırakmaları gereklidir. Tanımlanan hastalığa yönelik; nefes yolu, ağız yolu veya damar yoluyla ilaç tedavisi, gerekirse oksijen kullanımı, solunum destek makinaları (ventilatörler) ile hastanede ve gereklilik devam ederse hastanın evinde solunum destek tedavileri uygulanmalıdır. KOAH, amfizem, akciğer hacim küçültme operasyonları (endobronşiyal valf veya ameliyat), astım nedenli çok ağır nefes darlıklarında, nefes rahatlatıcı ilaçların yanı sıra alerji baskılayıcı yeni tedaviler (IgE blokajı), aşırı kasılmış ve kalınlaşmış bronş kas ve dokularının gevşetilmesi, inceltilmesi ile nefes yollarının genişletilmesi ( bronşiyal termoplasti) gibi yeni tedavi yöntemleri de günümüzde uygulanabilmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bahar, Astım Ve Allerji

Polen Nedir, Her Polen Allerji Yapar Mı, Polenlerden Korunmanın Yolları Nelerdir? Polenlerden Korunmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bahar, Astım Ve...

Kapat