Anasayfa / Sağlık Rehberi / Öfke Kontrolü / Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz?
Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz?

Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz? Öfke Kontrolü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Neden Öfke Kontrolüne Başlayamıyoruz?
Öfke yaşamımızı zorlaştıran bir duygu olsa da öfke kontrolüne başlama kararı her zaman kolay olmayabiliyor. Klinik tecrübelerimize göre bizleri öfke kontrolüne başlama konusunda kararsız kılan 5 önemli neden var. 

1. Soruna İlişkin Belirsizlik Yaşama
Öfke sorunu yaşayan bir çok kişi, öfkelerinin yaşadıkları problemin nedeni mi, yoksa sonucu mu olduğu düşünürler. Bu konuyla ilgili basit bir formül de yoktur. Ancak sorunu belirleyememek çözüm için atılan adımları da geciktirir. Öfke sorununa bazen yaşadığımız diğer problemler yol açabilirken bazen de öfke farklı problemleri beraberinde getirir. Bazen de bunu bir bütün olarak yaşabiliriz. Öfkesiz Kliniği bu süreçte gerek öfke sorununa yol açan problemleri gerekse de öfke sonucunda oluşan sorunları bir bütün olarak tedavi ve eğitim sürecinde ele almaktadır.

2. Problemin Çözülebilirliğine İlişkin Umutsuzluk
Bir çok kişi öfkesini kontrol etme konusunda farklı nedenlerden dolayı kararsızlık yaşar. Bunların en başında ‘aile etkisi’ gelir. Bir çok danışanımız öfke konusunda anne veya babasını örnek göstererek sorunun genetik bir yönünün olduğu ve çözümün olmayacağını düşünüp umutsuzluk yaşayabiliyor fakat gerçek böyle değildir. Aileniz öfke ifadesi konusunda size model olmuş olabilir. Ancak öfke ifadesi öğrenilmiş bir tepkidir ve farklı ifade şekilleri de öğrenilebilir.

3. Öfke’den Kendimiz Dışındaki Şeyleri Sorumlu Tutmak
Bir çoğumuz yaşadığımız öfkeden sorumsuz eş, anlayışsız patron, ikiyüzlü iş arkadaşı, trafik gibi farklı unsurları sorumlu tutarız. Bu tür olaylar gerçekten rahatsız edici olsa da tepkiler konusunda sorumluluk bizdedir. Eğer, trafikte kalmak öfke nedeni olsaydı, tüm şoförler tepkilerini aynı şekilde gösterirdi. Ancak baktığımızda kimi tepkisini korna çalarak, kimileri bu saatte yola çıktığı için kendisine kızarak, kimileri de beklerken geçen zamanı müzik dinleyerek, uzun zamandır görüşmediği yakınlara telefon açarak geçirebiliyor. Öfke konusunda sorumluluk almamak öfke kontrolünü zorlaştıran en önemli nedenlerden bir tanesidir.

4. Öfke Kontrolünü Yanlış Tanıma
Bir çok kişi öfke kontrolünü, yaşanan rahatsız edici durumlara tepki göstermeme, sineye çekme , hakkını aramama olarak değerlendirse de bu tamamıyla yanlıştır. Öfke kontrolü bilinenin tam aksine bizleri rahatsız edici durumlarda tepkilerimizi doğru ifade etmeye, problemleri etkin şekilde çözebilmeye teşvik eder.

5. Tedavinin Etkinliğine İlişkin Umutsuzluk
Hemen hemen herkes öfke kontrolü için, 10’a kadar saymak gibi birkaç klasik yöntem duymuştur. Bu gibi klasik yöntemler kulağa hoş gelse de öfke anında uygulanabilmeleri zordur. Öfke kontrolünü bu şekilde tanımlamak tedaviye ilişkin umutsuzluk yaşamamıza sebep olabilir. Öfkesiz Kliniği tedavide klasik yöntemlerden farklı çalışmakta ve tedavi süreci bittikten sonra da bireylerin öfke kontrolünü sağlayabilecekleri bir konsept sunmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? Burun Kanaması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Burun Kanaması Nasıl Durdurulur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat