Neden Kilo Alıyoruz?

Neden Kilo Alıyoruz?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Neden Kilo Alıyoruz? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Neden Kilo Alıyoruz? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Neden Kilo Alıyoruz?

Kilo vermek, kalori alımınız ve kalori yakımızın arasındaki dengesizlik sayesinde gerçekleşir. Kısacası, yemek yer ve bu yemeği yakmazsanız kilo alırsınız! Fakat bunun dışında da kilo almanıza neden olan sebepler vardır.

Kilo almamızın tek nedeni yediklerimiz değildir. İşte kilo alımına neden olan diğer etkenler;

Aile geçmişi
Bir çocuğun obez olma ihtimali %15’tir, eğer çocuğun ebeveynlerinden biri obezse bu ihtimal %40, ebeveynlerinden ikisi de obezse %80’dir.

Endokrin bozuklukları
Bazı hormonal problemler (fazla çalışan tiroit, cushing hastalığı) kilo alınmasına neden olabilirler. Bu hastalıklar tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Hareketsiz yaşam şekli
Aktif olmamak kilo alımına neden olur. Ne kadar az egzersiz yaparsanız, kilo alma ihtimaliniz o kadar artar.

Kötü beslenme alışkanlıkları
Çok miktarda sağlıksız besin tüketmek sizi şişmanlatır. Ayrıca fazla yemek, şekerli içecek tüketmek, yemeklerde fazla yağ kullanmak, doyduğunuz zamanı bilememek, fazla yağlı yiyecekler tüketmek,kahvaltı etmemek, öğün atlamak, atıştırmak ve doğru beslenme şeklini bilmemek de size kilo aldırır.

Bazı ilaçlar
Bazı ilaçlar (antidepresanlar, hormonlar ve kortizon) kilo alımına neden olurlar.

Kilo alımını tetikleyen faktörler

Bir kadının hayatındaki olaylar: Hormonal değişimler, ergenlik, hamilelik ve menopoz kadınlarda kilo alımına neden olurlar.

Hayat tarzındaki değişimler: İş değiştirmek, işi bırakmak, emeklilik, taşınmak, sevilen birinin ölümü, sevgiliyle aynı eve taşınmak, çocuk sahibi olmak…vb. durumlar kişinin hayat tarzını ve beslenme düzenini değiştirirler ve bu kilo alımına neden olabilir.

Sigarayı bırakmak: Sigarayı bırakmak iştahınızı açar, nikotin eksikliği şekerli gıdalar yemek istemenize ve el oyalamak için yemenize neden olabilir.

Egzersizi bırakmak: Aktif yaşam tarzından hareketsiz yaşam şekline geçmek kas kütlesinde kayıplara, metabolizmanın yavaşlamasına ve kalori yakımının azalmasına ve bunlar da dolayısıyla kilo alımına neden olurlar.

Stres ve fazla çalışmak: Yorgunluğu ve endişeyi kalorili yiyeceklerden daha iyi hiçbir şey gideremez ve maalesef bu yiyecekler kilo aldırırlar.

Çalışma saatlerini değiştirmek: Çalışma saatleriniz aynı olmadığı zamanlarda dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. Yapılan bir araştırma, gece hemşireliği yapanların, 10 yıl içinde, gündüz hemşirelerinden 5 kg. daha fazla kilo aldıklarını gözlemlemiştir.

Durumu kötüleştiren faktörler: Farklı zamanlarda katı diyetler yapmak kilo alma durumunuzu daha kötü hale getirecektir. Vücudunuzu ne kadar çeşitli diyetle tanıştırırsanız, onun diyetlere karşı olan dayanıklılığını o kadar arttıracak ve rejim yapmadığınız zamanlarda yağ depolamasına neden olacaktır. Bu nedenle de rejimi bırakır bırakmaz kilo almaya başlarsınız.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kolayca 3 Kilo Vermenizi Sağlayacak 7 İpucu

Kolayca 3 Kilo Vermenizi Sağlayacak 7 İpucu​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kolayca 3 Kilo Vermenizi Sağlayacak 7 İpucu​ yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat