Nasır

Nasır

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Nasır Nedir, Tedavisi Nasıldır? Nasır Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Nasır yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Nasır Nedir?
Nasır, kollozite denilen, ayak ve ellerde görülen beyaz veya sarı renkteki deri kalınlaşmalarıdır. Nasırın oluşmasında ana neden sürekli basınç ya da sürtünmelerdir. Nasır ayrıca, sıklıkla el işi yapanların avuçlarında, yüzük ya da ayakkabının vurduğu bölgelerde, sporcularda (örneğin halterciler), gitar ya da keman tarzı müzik aletleri çalanlarda ve bunun gibi bazı meslek gruplarında sıklıkla görülür. Ayrıca ayak formuna uymayan ayakkabıların, dar çorapların, yüksek topukların ve taban düşüklüğünün de nasıra yol açtığı bilinmektedir. Nasır bölgeleri, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin eklem bozuklukları yüzünden parmakların deforme olması, parmak üstü ve altı nasırların oluşmasına yol açabilmektedir.Ayakta basınç ve taban düşüklüğü gibi etkenler nasırın tabana yerleşmesine neden olmaktadır. Ayak fazla terliyorsa, yine nasırlara uygun bir ortam doğmaktadır. Nasır hakkında bilimsel araştırmalar yoluyla kanıtlanmış önemli bir bilgi de genetik olduğudur.

Nasır Nerede Oluşur?
Nasır sıklıkla ayak tabanlarında, parmak uçlarında, parmakların yan tarafında ve avuç içlerinde görülür. Parmak altları, parmak araları, parmak üstleri, taban ve topuklar en riskli bölgelerdir. Özellikle parmak aralarında, iki parmağın sürtüşmesinden doğan ve “kuş gözü” diye tabir edilen nasır türleri, en acı verenlerdendir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Herşeyden önce nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır. Buna kötü bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmelidir. Nasır parmak arasındaysa, buralara merkezimizden ve seçkin eczanelerde de bulabileceğiniz özel küçük yastıkçıklar/ halkalar yerleştirilebilir.
  • Nasırlar uzman kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir salonda tedavi ettirilmelidir. Böylece nasırın tekrarlama riski de önlenmiş olur.
  • Ayağı korumak adına, banyodan sonra bir nemlendirici krem veya besleyici vücut yağı sürülebilir.
  • Nasırın üzerine solüsyon da sürülebilir. Bu preparat sabah ve akşam tekrarlanmak üzere nasırın üzerine sürülür. Nasır yumuşayınca bir cımbızla alınır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilacı kaydırmamaktır. İlaç asitli olduğu için nasırın üzerine denk gelmezse canlı dokuyu da etkileyebilir.Diyabetlilerde bu ürünler doktor kontrolünde kullanılabilir.
  • Nasır tedavisi kuru ayak üzerinde yapılmalıdır. Sertleşmiş ölü deriler veya hücreler kuru haldeyken özel aletlerle tamamen temizlenebilir. Böylece sağlıklı dokular da zarar görmez.

Bilinenin aksine pedikür bir nasır tedavisi değildir. Bu yüzden de ayak sağlığı uzmanlarının önermediği bir uygulamadır. Zira, pedikür sırasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunun yapılmaması, pedikürü yapacak kişinin deneyimli olmaması nasır sorununuzun artmasına yol açabilir. Bilindiği üzere pedikür uygulamasında ayak sıcak suya konulur.

Sıcak suya konulan ayak da doğal olarak nemlenir. Bunun etkisi altındaki nasır sağlıklı dokuya da yayılır. Pedikürü yapan kişi de bu sebeple çoğu durumda nasırla beraber sağlıklı derinizi de alacaktır. Bu da iltihaplanmalara ve yaralara yol açar. Bu durumda nasırlı bölgede bölgesel ya da sistematik enfeksiyonlar, ödem, şiş ve abseler, hatta daha ileri safhalarda, ülser ve kangren bile ortaya çıkabilir.

Kimler Risk Altında?
Özellikle diyabet hastalarının ve kan dolaşım bozukluğu olanların nasır konusunda daha hassas olması gerekir. Eğer bir nasır veya nasır oluşumu söz konusu ise hemen bir dermatoloğa başvurulmalı ve doktor kontrolünde nasır tedavisi yapılmalıdır. Doktoru tarafından bir ayak sağlığı uzmanına yönlendirilen kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenip uygulanacaktır. Ayrıca zaten doku beslenmesi oldukça azalmış olan bu hastalarda enfeksiyonların yanı sıra kapanmayan yaralar, ülser hatta kangrene yol açabilecek yaralar oluşabilir.

Zor Nasırlar
Nasırın da zorluk dereceleri vardır. Bunların içinde en zor tedavi edilen ve en çok rahatsızlık veren tür, özellikle ayağın 4. ve 5. parmakları arasında çıkan nasırlardır. Nedeni, tahmin edilebileceği gibi dar ve sıkı ayakkabılardır. Bu ayakkabıların uyguladığı basınç sonucunda parmaklar birbirlerinin üzerine gelerek yapışırlar. Bu aşırı basınç yüzünden, parmakların arasındaki deri sertleşir ve gittikçe kalınlaşır. Dolayısıyla ağrılı bir durum ortaya çıkar. Bu ağrılar çoğu kez kişinin yürümesini engelleyecek kadar şiddetlidir. Dahası, nasırların etrafında çoğu zaman çatlaklar oluşabilir. Bu yarıklar, mikropların vücuda girmesini kolaylaştırmaktadır. Bu mikroplar, sadece o bölgeyi etkileyip enfeksiyon yapabilecekleri gibi daha sistematik hastalıklara da yol açabilirler. Buna örnek olarak mantar enfeksiyonlarını ve bacaklarda selülit yoğunlaşması örnek olarak verilebilir.

Nasıl Önlenir?
Nasırın oluşmasını önleyebilmek için, öncelikle nasıra sebep olan basınç ve sürtünmelerin ortadan kaldırılması gerekir . Hassas ciltli kişiler nasıra eğilimi olan bölgelerini sürekli olarak nasır oluşumunu tetikleyebilecek travmalardan korumalıdır. Ayakkabıların ortopedik tabanlı, derilerinin yumuşak ve ön kısımlarının geniş olması gerekir.Kullanılan ayakkabı hakiki deriden imal edilmiş olmalı ve ayağın nefes almasına izin vermelidir. Aksi takdirde nasırın yanı sıra mantar da oluşabilir. Ayrıca ayakkabı ve çorap giyilmeden önce ayak iyice kurulanmalıdır. Ayağın nemini emen pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır? Sedef Hastalığı Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sedef Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat