Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Cilt Hastalıkları / Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri
Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri

Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri Nelerdir? Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Mutlaka Doktora Başvurmanız Gereken Cilt Problemleri​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Cildinizde oluşan değişiklikleri takip etmek ve gerektiğinde doktora göstermek, cilt kanseri gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Değişen ben
Eğer vücudunuzda bulunan bir ben aniden değişmeye başladıysa bu, cilt kanserinin habercisi olabilir. Böyle bir durumda derhal dermatoloğa görünmelisiniz. Benlerin sebep olduğu kansere ‘’melanoma’’ adı verilir ve en tehlikeli cilt kanseri çeşididir. Eğer benliyseniz senede en az bir defa mutlaka cilt doktorunuza görünerek benlerinizi takibe aldırmanızda fayda var.

İyileşmeyen yara
Kanayan yaranız iyileşmek yerine uzun süre boyunca açık kalıyorsa bu bir problemin habercisi olabilir. Kapanmayan yaralar kanser semptomu olma ihtimali taşırlar bu nedenle, böyle bir durumda, derhal doktora görünmek gerekmektedir.

Tırnak altında bulunan noktalar
Tırnak altında da kimi zaman cilt kanseri ortaya çıkabilir. Eğer tırnağınızın altında herhangi bir nokta görürseniz mutlaka bir dermatoloğa görünün.

Yeni ben ortaya çıkması
Benlerin değişmesi endişe etmeniz gereken bir durumdur, eğer vücudunuzda yeni bir ben çıktıysa bu da dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Neyse ki her yeni çıkan ben kötü bir durumun habercisi olmaz ama yine de doktora görünmekte yarar var.

Akne
Akne çok ciddi bir sağlık problemi olmasa da yüzünüze yayılarak iz bırakabilir.

Büyük bir ben
Büyük bir bene sahipseniz bunu aldırmak sizi rahatlatabilir. Eğer beniniz sizi rahatsız ediyor ve hayatınızı zorlaştırıyorsa, dermatoloğunuza onu alıp alamayacağını sorun ve mutlaka biyopsi isteyin.

Kurdeşen/kızarıklık
Her kurdeşen döktüğünüzde dermatoloğa gitmenize gerek yok ama bazı kızarıklıklar alerji belirtisi olabilirler. Eğer son zamanlarda yeni bir ilaca başladıysanız ve üzerine kızarıklık yaşadıysanız doktorunuza danışmanızı öneririz. Ayrıca kızarıklık ortaya çıktıktan sonra vücudunuzda çıkıntılar ortaya çıkmaya başladıysa, baş ağrısı yaşamaya başladıysanız zaman geçirmeden doktora görünmelisiniz demektir.


Cildinize iyi bakın ve alışılmadık bir durumla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünün.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Varis Ölüme Neden Oluyor

Varis Ölüme Neden Olur Mu? Varis​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Varis Ölüme Neden Oluyor​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat