Anasayfa / Sağlık Rehberi / Vitamin Ve Mineraller / Multivitamine İhtiyacınız Var Mı?
Multivitamine İhtiyacınız Var Mı?

Multivitamine İhtiyacınız Var Mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Multivitamine İhtiyacınız Var Mı? Multivitamin İhtiyacı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Multivitamine İhtiyacınız Var Mı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Multivitaminler, bizi kronik hastalıklara karşı koruyamazlar ama zaman zaman biza fayda sağlayabilirler. Aşağıdaki durumlardan birini yaşıyorsanız multivitamin almayı düşünebilirsiniz. Tabii önce doktorunuza danışmayı unutmayın!

50 yaşının üstündeyseniz (özellikle 65’in)

Bizler yaşlandıkça vücudumuz bazı besinleri emme yeteneğini kaybeder. Kalsiyum, B12 vitamini ve D vitamini bunların başında gelir. Bu nedenle, multivitamin almak vücudunuzdaki besin eksikliklerini giderir.

Doktorunuz öneriyorsa
Eğer doktorunuz öneriyorsa multivitamini kesinlikle almalısınız demektir. Vitamini almadan önce aldığınız ilaçları doktorunuza belirtmeyi de unutmayın. Doktorunuza dürüst olmanız çok önemlidir, aksi taktirde bazı ilaç kombinasyonlarının zararını görebilirsiniz.

Beslenme eksikliğiniz varsa
Doktorunuz tarafından belirlenmiş bir besin eksikliğiniz varsa, multivitamin size yardımcı olabilir.

Sık sık alkol tüketiyorsanız
Sık sık alkol tüketen insanlar doktorlarıyla mutlaka multivitamin alımı hakkında konuşmalıdırlar. Alkol tüketiminin fazla olması, uzun dönemde, bazı besinlerin emilmesini engeller (A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, folik asit, tiyamin, çinko ve magnezyum). Pek çok alkol tüketen kişi kalorilerini besinler yerine alkolden almayı tercih ederler bu nedenle de pek çok vitamin ve mineralin eksikliğini yaşarlar.

Hamileyseniz ya da emziriyorsanız
Hamileyseniz ya da emziriyorsanız bazı besinler iki kişilik alınmalıdır. Bu nedenle de besin ihtiyacınız artar özellikle de kalsiyum, folik asit ve demir açısından. Multivitamin alımı hakkında mutlaka doktorunuzla konuşun.

Sıkı bir rejim uyguluyorsanız
Eğer bazı besinleri almayı bıraktığınız sıkı bir rejim uyguluyorsanız multivitamin desteği almanız gerekebilir.

İştahsızsanız ya da yemekleri yeterince çiğnemiyorsanız
Böyle bir huyunuz varsa multivitamin işinize yarayacaktır. Yemekleri az çiğnemek ya da ağızda acı olması bazı vitaminleri ve mineralleri almanızı engelleyebilir. Eğer çok fazla yemek yiyemiyorsanız doktorunuzla görüşerek bunun nedenini çözmeye çalışın. Doktorunuz önerirse multivitamin desteği alın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kışı Sağlıklı Geçirmenizi Sağlayacak Vitaminler

Kışı Sağlıklı Geçirmenizi Sağlayacak Vitaminler Nelerdir? Kışı Sağlıklı Geçirmenizi Sağlayacak Vitaminler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kışı Sağlıklı Geçirmenizi Sağlayacak Vitaminler yazısını sadece bilgi...

Kapat