Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler
Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler

Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler Hangileridir? Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Moralinizi Düzeltecek Ve Endişelerinizi Azaltacak Yiyecekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​​

Eğer kendinizi endişeli, mutsuz ya da keyifsiz hissediyorsanız aşağıdaki yiyeceklerden birini tüketin.


Portakal

Portakal kokusunun endişeyi ortadan kaldırdığı ve portakal suyu içmenin de panik atakları durdurduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Portakalın kişiyi rahatlatmasının bilimsel nedeni ise, içerisinde bulunan B6 ve C vitaminlerinin stres hormonlarının salgılanmalarını önlemesi ve depresyonu azaltıyor olmalarıdır.

Patlamış mısır
Amino asitlerden biri olan triptofan açısından zengin olan patlamış mısır, vücudunuzun serotonin salgılamasını ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hatta patlamış mısırın kokusu bile kişinin kendini daha iyi hissettirir.

Hindistan cevizi
Hindistan cevizinin kokusunun bile kişinin stresini azalttığı, endişe hissini aldığı ve tansiyonunudüşürdüğü kanıtlanmıştır. Mutluluğunuz için hindistan cevizini yiyebilir ya da patlamış mısırınızı patlatmak için hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz.

Kaju
Kajunun, moralinizi Prozac’tan daha iyi bir şekilde düzelttiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Üstelik kajunun antidepresanlardaki gibi kötü yan etkileri de yoktur. Kajunun bu pozitif etkisini sağlayan şey ise, içeriğindeki tritofandır. Hem sağlıklı hem mutlu olmak için kavrulmamış ve tuzlanmamış, çiğ kajuyu tercih edin.

Kabak çekirdeği
Pek çoğumuzun severek yediği kabak çekideği, aynı zamanda içerdiği tritofan sayesinde moralinizi yükseltir. Bu sayede stresten arınır ve depresyon hissinden uzaklaşırsınız. Günde ½ bardak kabak çekirdeği tüketerek sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz.

Bitter çikolata
Bitter çikolatanın içindeki bileşenler moralinizin yükselmesini sağlarlar. Ayrıca, stres hormonu olan kortisolün de azalmasını sağlayarak stres seviyenizi düşürürler. İçeriğinde en az %70 oranında kakao bulunan bitter çikolatanın endişeyi azaltığı bilinmektedir.

Bal
Balın içinde bulunan şeker moralinizin yükselmesini sağlar, endişe hissini azaltır hatta depresyonu ortadan kaldırır. Ayrıca içeriğindeki hormon dengeleyici özellikler ergenlerde hatta kimi zaman yetişkinlerde oluşan depresyonu durdurabilmektedir. Bal, yangıyı azaltır ve yangı bazı durumlarda depresyona bile neden olabilmektedir. Daha da rahatlatıcı bir etki için rahatlatıcı bir bitki çayının içine bal katabilirsiniz.


Afiyet olsun!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Spordan Önce Yenebilecek En İyi Gıdalar

Spordan Önce Yenebilecek En İyi Gıdalar Hangileridir? Spordan Önce Yenebilecek En İyi Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Spordan Önce Yenebilecek En İyi Gıdalar yazısını...

Kapat