Misvak İle Diş Temizliği

Misvak İle Diş Temizliği

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Misvak İle Diş Temizliği Nasıl Yapılır? Misvak İle Diş Temizliği hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Misvak İle Diş Temizliği ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Eski zamanlarda diş fırçaları, diş macunları yokken misvak ile diş temizliği yapıldığı bilinir. Eski insanlar en doğal ve pratik çözüm olarak misvakı bulmuşlar. Misvak halen aktarlarda bulabileceğiniz bir ürün. Hem ucuz, hem de çok pratik.

Ayrıca mide hazımsızlık problemlerine, diş beyazlatmaya, diş eti hastalıklarına da misvak özünün iyi geldiği söyleniyor. Peki Misvakı nasıl kullanacağız?

Misvak aktarlarda 1-3 TL arasında satılıyor. Misvakın kullanacağınız ucunu yumuşaması içim suda birkaç dakika bekletin. Yumuşayan dış kabuğunu bir bıçak yardımı ile 1 cm kadar soyun. Birkaç kere de bıçakla kıllarına ayrılması için enine çizgi yapın. İsterseniz dişinizle de kıllara ayrılması için biraz çiğneyebilirsiniz. Artık kullanıma hazır. İlk birkaç kullanımdan sonra lifler yumuşuyor, gayet yumuşak bir fırçalama etkisi yaratıyor. Dişlerinizi normal fırça gibi temizledikten sonra misvakınızı mutlaka tekrar su ile yıkayın, temizlensin. Kuru bir yerde saklayın. Yaklaşık 1 sene kadar gidiyor. Kıllar koptukça yeniden kesip 1 cm kabuk daha soyuyorsunuz.

Öte yandan bazı diş hekimleri misvakı önermiyor. Bunun sebebi misvak her ne kadar ön dişlerde bir miktar işe yarasa da arka dişlerdeki plak tabakasını temizlemekte yetersiz kalması. Fakat diş macunu kullanmak istemeyenler için sadece diş fırçası ile mekanik temizlik yapmak güzel bir çözüm. Ayrıca misvak ve diş ipi birlikte kullanılır ise diş aralarında iyi bir sonuç alınabilir.

Misvağın Zengin İçeriği

Topikal florür: Diş minesini nemlendirir. Çürüğe yatkın alanlara kolayca ulaşan taze bitki özüyle derin bir koruma sağlar.

Silis: Lekeleri çıkaran abrasif madde olarak işlev görür. Dişin beyazlaşmasını sağlar.

Reçine: Minenin üzerinde bir katman oluşturarak, çürüklere karşı korur.

C vitamini: Dokuların iyileşmesinde ve onarımına yardımcı olur.

Sodyum: Mikrop öldürücü etkiye sahip.

Yüksek klorür konsantrasyonları: Taş oluşumunu inhibe eder ve diş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.

Alkaloitler (bitkisel kökenli azotlu madde): Diş eti üzerinde bakterisit ve uyarıcı etki yapar.

Tanen asidi: Diş eti iltihabını ve plağı azaltır. Anti tümör etkisi gösterir. Diş yüzeyine mantarların yapışmasını azaltır.

Hardal yağı: Karakteristik bir aromaya sahip ve karminatif (gaz giderici) ve antiseptik (mikrop kıran) etkisi var. Hafif acı tat, antiseptik olan tükürük akışını uyarır.


Misfağın bilinen yararları

 • Dişleri temizler,
 • Ağız kokusunu giderir,
 • Antiseptik özelliği vardır,
 • Diş etlerini kuvvetlendirir,
 • Mikropları ve bakterileri öldürür,
 • Ağrıları hafifletir, balgamı giderir,
 • Mide gazını gidermeye yardımcı olur,
 • Diş çürümelerini engeller ve dişleri beyazlatır,
 • Misvak, en iyi ve etkili diş temizleme aracıdır,
 • Kokusu tükrük salgısını artırdığından dişetlerinin kurumasını önler,
 • Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse gonoreyi (bel soğukluğunu) önler.


Bütün bu faydaları nedeniyle Peygamberimiz tarafından misvak kullanmak çok tavsiye edilmiştir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Protez Tedavisi

Protez Tedavisi Nasıldır? Protez Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Protez Tedavisi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit...

Kapat