SAĞLIKLA İLGİLİ YARARLI VİDEOLAR İÇİN KANALIMIZA ABONE OLUN !!!


   SAĞLIĞIM İÇİN Kanalına abone olarak yeni sağlık videolarından haberdar olmayı ve bizi desteklemeyi unutmayın !
Anasayfa / Sağlık Rehberi / Hangi Hastalığa, Ne İyi Gelir? / Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler


Bu konunun kalitesini değerlendirin

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yemeklerden sonra mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle buna neden olan yiyecekleri belirlemeli ve yanma hissini arttıran besinlerden uzak durmalısınız. Mide yanması, günümüzde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur ancak beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle büyük ölçüde kontrol altına alınabilir ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir. Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler sıralamasında mide asidini tutan ve sindirilmesi nispeten daha kolay olan çiğ sebzeler, lifli meyveler (muz, şeftali gibi asitli meyveler dışında kalan meyveler), uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar ilk sıralarda gelmektedir.

Mide yanması arada bir görülüyorsa yediğiniz yemeklere dikkat ederek belirtileri azaltabilirsiniz. Ancak eğer her gün veya gün aşırı mideniz yanıyorsa bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü mide yanmasıyla, reflü veya mide ülserinin yarattığı rahatsızlıklar, neden oldukları belirtiler birbirine oldukça yakındır. Ülserin ve reflünün tedavisinde erken teşhis önemlidir. Bu gibi mide yanmasından daha ciddi sorunların ilerlememesi için doktorunuz ilaç ve özel bir beslenme programı önerebilir. Aşağıdaki listede yer alan gıdalar hafif ve orta dereceli mide yanmasını hafifletmek için önerilen besinlerdir.

Sebzeler: Mide yanması yaşamamak için öğünlerinizi hafif tutmalısınız. Bunun için haşlanmış sebzeler ideal bir seçim olabilir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin sebzeler hem yanmayı arttıran mide asidi üretimini dengeler hem de lifli yapılarıyla daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Ancak gaz yaptığı bilinen brokoli ve asitli domates mide yanmasına karşı önerilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.

Meyveler: Posalı (lifli) meyveler midenize fazla yük bindirmeden daha çabuk sindirilir. Bu sayede mide yanmasını arttıran mide asidi üretimi minimum seviyede tutulabilir. Fakat mide asidini arttıran turunçgillerden (portakal, mandalina, greyfurt) ve asitli çilek, ananas, kivi gibi meyvelerden uzak durmalısınız. Muz hem sindirime yardımcı olur hem de kolay sindirilir. Şeftali, armut, kavunda mide yanması yaşayanlara önerilen meyveler arasında yer alıyor.

Tam TahıllarDemir, magnezyum, B vitaminleri ve selenyum bakımından zengin olan tam tahıllı besinler (bulgur, esmer pirinç, arpa, yulaf…) genel sağlığınıza katkıda bulunurken mide yanmasına iyi gelir.

Mide Yanması Yaşamamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mide yanmasını en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmek atacağınız ilk adım olmalıdır. Sindirimi zor, aşırı yağlı gıdaları, tatlı atıştırmalıkları beslenme listenizden çıkarmakta fayda var. Ayrıca tuzu kontrollü olarak tüketmeli ve tuzlu hazır gıdalardan (fast-food ürünleri, patates cipsi, krakerler…) uzak durmalısınız. Fazla baharatlı yemekler ve pul biber (veya toz acı biber) mide yanmasını arttırabilir.

Diğer öneriler;

  • Kafeinli içecekler (kahve, kola, yeşil çay…) mide yanmasını arttırabilir
  • Gazlı içecekler (kola, soda…) mide yanmasına neden olabilir
  • Doymuş yağ (hayvansal yağ) içeren yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin
  • Süt ve süt ürünleri yağsız veya az yağlı olanlar arasından seçin
  • Tavuk ürünlerini sindirime yardımcı olmak için derisiz tüketin
  • Yemeklerden sonra uzanmayın, dik oturun
  • Yatmadan önce yemek yemeyin, uykuyla yemek arasında en az 2 saat bırakın
  • Yattığınızda mide yanması artıyorsa sırtınıza yastıkla destek yaparak başınızı yukarda tutun
  • Sigarayı bırakın
  • Fazla kilolarınızdan kurtulun

Sonuç olarak mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerden önce mide yanmasına neden olan yiyeceklere odaklanmalısınız. Yani bol baharatlı ve yağlı bir kebap yedikten sonra “benim midem neden yanıyor” demek pek doğru değil. Ayrıca çay, kahve alışkanlığınız varsa ve bunları sigarayla birlikte tüketiyorsanız mide yanmasından kurtulmanız çok zor. Bazı yiyecekler mide yanmasını arttırabilir ancak sizin mideniz genel olarak mide asidi üretimini ve yanma şikayetlerini arttıran gıdalar dışında başka yiyeceklere de hassas olabilir. Siz de rahatsızlığa neden olan yiyecekleri tam olarak bulabilmek için yediklerinizi not edin. Böylece tam olarak hangi gıdaların, içeceklerin yanma hissini arttırdığı belirleyerek bu gıdalardan uzak durabilirsiniz. Mideniz sık sık yanmaya başladıysa mutlaka doktora gidin ve kendi kendinize ilaç tedavisi uygulamayın.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İdrar Söktürücü Yiyecekler

İdrar Söktürücü Yiyecekler Nelerdir? İdrar Söktürücü Yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İdrar Söktürücü Yiyecekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat