Anasayfa / Doktorlarımız ve Uzmanlarımız / Op.Dr.Ceyhun AYDOĞAN / Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular Ve Tedavisi
Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular ve Tedavisi

Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular Ve Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mide kanseri nedir?
Tüm dünyada kansere bağlı ölümlerin %10′nundan sorumlu olan mide kanserleri dünyada akciğer kanserinden sonra en yaygın 2. kanserdir. Mide kanserinde genel olarak 5 yıllık sağ kalım %15-20 civarındadır. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde ve 60 yaşından sonra  mide kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Mide kanserlerinin %95′i mukus üreten mide mukoza hücrelerinden köken alır (adenokarsinom). Geri kalan %5′i farklı hücreler içeren tümörlerden oluşur. Bunların %80′i midenin orta parçası ve alt parçasında oluşur. Mide kanseri komşu organlara yayılım gösterebilir ya da lenf nodları aracılığı ile veya kan yoluyla yayılabilir.           

Risk faktörleri
 – Diyet ve çevresel faktörler; mide kanseri gelişiminde rol oynadığı bilinen en önemli etmenlerdir. Çevresel faktörler, bağışıklık sisteminin bazı hastalıkları, aşırı tuz kullanımı, nitrit içeren besinlerin aşın miktarda tüketilmesi ve helikobakter pilori enfeksiyonu kanser gelişiminde rol oynayabilmektedir. Özellikle tuzlanmış ve tütsülenmiş gıdaların rolü çok önemlidir. Turşu, kurutulmuş balık, yüksek oranda pirinç tüketimi, sosis, bikarbonatlı çay mide kanseri gelişimi ile ilişkilidir. Tütsülenmiş balık ve etlerde, alkol, fermente soya fasulyesi, marine edilmiş kök sebzelerde ve kuyu sularında mide kanserinin gelişiminde rol oynayan kanser gelişiminde etkili maddeler (karsinojenler) bulunmaktadır. Mide asit eksikliği, atrofik gastrit, gastroösefajiel reflü ve cerrahi sonrası alkalen reflü kanser gelişiminde rol oynayabilmektedir. Alkol tek başına mide kanseri gelişiminde rol oynamamakla birlikte, ağır alkol tüketimi ve birlikte sigara önemli risk faktörleridir. Aynı şekilde sigara ile çay ve kahve tüketimi de riski artırmaktadır.

– Genetik ve kişisel faktörler; Birinci derece akrabalarında mide kanseri olanlar risk 2-3 kat artmıştır. Ailesel polipozis hastalarında mide polipleri oranı artmış olmakla birlikte mide kanseri riski daha az artmıştır. Kan grubu A olanlarda da mide kanseri gelişme riski artmıştır. Ayrıca herhangi bir nedenle mide rezeksiyonu yapılan hastalarda da mide kanseri daha sık görülür. 

Belirti ve Bulgular
Mide tümörlerinin tipi ne olursa olsun klinik özellikleri ve tanısal açıdan benzerlik gösterirler. Erken evre mide kanseri genellikle belirti vermez. Hazımsızlık ve midede hissedilen rahatsızlık genellikle hasta tarafından önemsenmez. Belirtiler ileri hastalığı gösterir ve mide ağrısı, aşırı gaz, ishal veya kabızlık, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı-kusma ve kilo kaybı gibi belirtileri içerir. Bazen üst sindirim sisteminden gizli kanama olup kansızlık araştırılırken kanser saptanır.

Midenin başlangıç kısmına yerleşimli tümörlerde yutma güçlüğü belirgin olabilir. Çıkım yolundaki tümörlerde ise tıkanıklık görülebilir. Fizik incelemede hastaların %30′unda ele gelen kitle vardır. Muayene sırasında büyümüş lenf bezleri (lenfadenopatiler) saptanabilir. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezi büyümesi tipiktir. Mide kanseri kan yoluyla en sık karaciğere metastaz yapar. Metastaza bağlı sarılık, asit, karaciğer büyümesi ve karaciğerde kitle saptanabilir. 

Tanı
Hikaye tanıdan şüphelenmek için yeterlidir. Fizik muayenede ele gelebilecek bir kitle ileri hastalığı gösterir. Yapılabilecek labaratuar testleri dışkıda gizli kan, tam kan sayımı, üst gastrointestinal sistemin ilaçlı filmleri ve endoskopidir. Özofagus, mide-duodenum baryumlu grafisi (ilaçlı filmler) büyük tümörleri saptamada çok yararlıdır. Ancak küçük, yüzeyel veya erken evre tümörleri saptamada duyarlılığı düşüktür ve günümüzde kullanımı gitgide azalmaktadır..

Endoskopi, ağız yoluyla girilerek mide içinin ışıklı bir aletle incelenmesidir. Bu işlem sırasında alınacak biyopsi kesin tanıyı koydurur. Doku tanısı sağlandıktan sonra çekilecek BT ile mide, mide çevresi, karaciğer, lenf nodlan ve periton değerlendirilir. 

Tedavi
Mide kanserinin tedavisi tümörün boyutuna, yayılımına, yerleşim yerine, hastalığın evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişir.Erken evre mide kanserinin tedavisinde amaç hastalığın iyileştirilmesidir. İyileştirici ve ileri evrelerdeki hastalarda yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen destekleyici tedavi yaklaşımları aşağıda özetlenmiştir: 

Cerrahi tedavi
Kanserin cerrahi olarak çıkartılması tek iyileştirici tedavidir. Kemoterapi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) ek olarak kullanılabilir. Gastrektomi (midenin çıkartılması) en sık kullanılan cerrahidir. Midenin alt kısmında yer tümörler için midenin üst kısmı korunabilir. Ancak mideyi yaygın olarak tutan veya üst kısımda yerleşmiş tümörler için midenin tamamı çıkartılmalıdır.Midenin bir kısmının veya tamamının alınması yemek yeme alışkanlıklarında değişiklik yapmayı zorunlu kılar. Hastalar daha sık ve az miktarda yemek yemeli ve şekeri azaltarak yağ ve proteinleri arttırmalıdır. Bazı hastaların yemek yerken su içmemeleri gerekir.

İzlem
Mide kanseri hastalarında izlem şarttır. Cerrahi sonrası hastalar 2 yıl 3 ayda bir, 2-5 yıl arasında 6 ayda bir, 5 yıldan sonra yılda bir takip edilir. Öykü, fizik inceleme, akciğer grafisi, tam kan sayımı ve karaciğer fonksiyon testleri değerlendirilir. Bilgisayarlı tomografi herhangi bir şikayeti olmayan hastada yılda bir yapılır. Kısmi gastrektomi yapılan hastalarda yılda bir üst endoskopi yapmak gerekir.Seyir hastalığın evresiyle ilişkilidir. Erken evre kanserlerde hastalık tamamen iyileşebilirken ileri evre kanserlerde uzak organlara yayılım ve ölüm riski yüksektir.

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan
05335641316

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kepçe Kulak Ve Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir, Kalıtsal Mıdır, Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi? Kepçe Kulak Ve Kulak Estetiği hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kepçe Kulak Ve...

Kapat