Meyvelerin Kalori Cetveli

Meyvelerin Kalori Cetveli

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Meyvelerin Kalori Cetveli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meyvelerin Kalori Cetveli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Meyvelerin Kalorileri

Mineral, vitamin ve lif açısından zengin meyveler, sağlıklı yaşam için sık sık önerilen besinlerdir. Tabii bu, kalorisiz oldukları anlamına gelmez. Bazıları diğerlerinden çok daha fazla kalori içerirken, bazıları ise az miktarda kalori içermektedirler.

Hem kilonuzu korumak, hem de sağlıklı yaşamak için meyvelerin içerdikleri kalori miktarını bilmeniz önemlidir.

Taze meyveler
Taze meyveler, çoğunlukla (%80-%95) su, lif, şeker, vitamin, mineral içermektedirler. İçeriklerinde bulunan yüksek su, düşük enerji içermelerine neden olur.
İçerdikleri kalori miktarı ise karbonhidrat seviyelerine bağlıdır. Bu miktar karpuzda %5’iken, narenciyelerde %5-%10, muz ve üzüm gibi meyvelerde %15-%20’dir.
Bu nedenle diyet yaparken bol bol muz yemenin hiçbir anlamı yoktur. Üstelik almanız gerekenden çok daha fazla kalori almanıza neden olur. Bu nedenle meyvelerin kalorisini bilmek önemlidir.

Meyveler ve kalorileri (100 gr üzerindendir)
1 Adet Orta Boy Muz: 90 Kcal

Üzüm: 72 Kcal

Vişne: 68 Kcal

Mango: 60 Kcal

İncir: 57 Kcal

Böğürtlen: 54 Kcal

Ananas: 54 Kcal

Erik: 52 Kcal

Kuş üzümü: 50 Kcal

Yaban mersini: 50 Kcal

Armut: 50 Kcal

Kavun: 48 Kcal

Kayısı: 47 Kcal

Mandalina: 46 Kcal

Portakal: 45 Kcal

Greyfurt: 42 Kcal

Şeftali: 40 Kcal

Ahududu: 38 Kcal

Çilek: 35 Kcal

Papaya: 33 Kcal

Karpuz: 30 Kcal

Limon: 28 Kcal

Ayva: 29 Kcal


Kuru meyveler (100 gr)
Meyvelerin suyu alınarak ve ısıya maruz bırakılarak kurutulması sonucu elde edilen kuru meyveler, taze meyvelerle aşağı yukarı aynı elementlere sahiptirler. Fakat taze meyvelere göre %4-%5 daha konsantredirler ve maalesef şeker (65- 100 gr.) ve kalori açısından (en az 250 Kcal) da daha zengindirler.

Üstelik C vitamini içermezler. Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız kuru meyveleri az miktarda tüketmenizi öneririz. Ama spor yapıyorsanız kuru meyveleri az değil yeterli miktarda tüketin.

Kuru hurma: 287 Kcal

Kuru üzüm: 280 Kcal

Kuru muz: 273 Kcal

Kuru kayısı: 266 Kcal

Kuru incir: 250 Kcal


Yağsı meyveler (100 gr)
Diğer meyvelerin aksine, yağsı meyveler (genellikle kabuklu yemişler) az miktarda şeker içerirler ama yağ ve protein açısından zengindirler. Bu nedenle de kalorileri yüksektir (en az 600 Kcal).

Ne kadar kalorili olursa olsunlar az miktarda tüketildikleri sürece sizin sağlığınız için faydalıdırlar çünkü doymamış yağ asitleri (Omega 3 gibi), E vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum içerirler. Yağsı meyveleri tuzsuz ve ölçülü tüketmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pekan cevizi: 700 Kcal

Kaju: 600 Kcal

Ceviz: 525 Kcal

Fındık: 385 Kcal

Hindistan cevizi: 353 Kcal

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kalori Hesabı Yapmanızı Kolaylaştıracak Öneriler

Kalori Hesabı Yapmanızı Kolaylaştıracak Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kalori Hesabı Yapmanızı Kolaylaştıracak Öneriler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat