Anasayfa / Sağlık Rehberi / Alkol Bağımlılığı / Metil Alkol Zehirlenmeleri
Metil Alkol Zehirlenmeleri

Metil Alkol Zehirlenmeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Metil Alkol Zehirlenmesinin Belirtileri​ Nelerdir? Metil Alkol Zehirlenmesinin Belirtileri​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Metil Alkol Zehirlenmeleri​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Metil alkol (metanol) odun talaşının distile edilmesi ile elde edilir. Endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılır. Akut zehirlenmeler daha çok yanlışlıkla içki olarak kullanılması sonucu oluşurken, kronik zehirlenmeler, işyerlerinde buharının inhale edilmesi sonucu oluşur. Giysilere bol miktarda bulaşmış olan metil alkolün deri yolu ile alınması da mümkündür. Kan yoluyla karaciğere gelen metil alkol önce, alkol dehidrogenaz enzim aracılığı ile yavaş olarak formaldehite ve takiben aldehit dehidrogenaz enzimi ile formik aside dönüştürülür. Bu dönüşüm etil alkole oranla 5-10 kere daha yavaş oluşur. Yavaş yıkılım, metil alkolün organizmada birikimine neden olur. İdrarla formik asid şeklinde atılır. Atılım, emilimi takiben 3-4 gün devam eder. Ayrıca akciğerlerde de elimine olur. Metil alkolün, değişikliğe uğramadan zararsız ve sadece sarhoş edici bir etkisi var iken, in vivo dönüştüğü formik asid (format) yüksek toksisiteye sahiptir. 20 mg/dl. ‘nin üstündeki dozlar toksik kabul edilir, 40 mg/dl. üstü çok ciddi bozukluklara yol açarken, 80-100 mg/dl. ‘lik düzey genellikle sınır letal düzeyi olarak kabul edilir.

Belirtiler
Metil alkol içilmesinden 12-36 saat sonra zehirlenme belirtileri başlar.

İlk 5 saatte sarhoşluk ve gastrit ön plandadır. 30 saatten sonra ciddi metabolik asidoz gelişir ve plazmanın bikarbonat miktarı düşerken, osmomalitesi yükselir.

Metil alkol entoksikasyonunda rastlanan başlıca semptomlar,

• Baş ağrısı,

• Hipotansiyon

• Letarji,

• Vertigo,

• Kusma,

• Bulanık görme veya ileri aşamada görmede tam kayıbı

• Göz muayenesinde midriyazis, ışık refleksinde azalma, retinal ödem, optik disk hiperemisi tespit edilir. Optik sinirde, fronto-cerebral bölge ve puteman bölgelerinde demiyelinizasyona bağlı sinir harabiyetleri oluşur .

• Hiperpne, delirium, konvulsion gelişebilir ve tedavi edilmeyen olgularda konvulsif felç, koma ve ölüm görülür. Ölümün ilk 24 saat içinde görülmesi seyrek değildir. Fakat entoksikasyon septomları birkaç gün gecikmiş de olabilir, bu durumda daha sonraki seyir çok hızlı olur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​

Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​ Nelerdir? Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Kullanımının Beslenme,...

Kapat