Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Menstruasyon & Menopoz / Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları
Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları​ Nelerdir?​ Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Menopoz nedir?
Menopoz hayat süresi içerisinde yumurtalıkların salgıladığı östrojen ve progestron hormonlarının salınımının azalması sonucu adetin kesilmesinden 1 yıl sonra başlayan bir dönemdir. Her ne kadar menopoz hayatın normal bir süreci de olsa var olan şikâyetler bazı kadınlarda ciddi bir tedavi gerektirebilir.

Menopoz dönemindeki şikayetler nelerdir?
En önemli şikâyetler; sıcak basması, terleme, vajinal kuruluk olarak ön plana çıksa da uyku düzensizlikleri, idrar kaçırma, depresif olma hali de önemli şikâyetler arasında sayılabilir. Menopoz hayatın normal bir süreci olarak ortaya çıkabildiği gibi ameliyatla rahim ve yumurtalıkların alınması, kemoterapi veya ışın tedavisi sonucunda da oluşabilir. 
Öncelikle adet düzensizlikleri ön plana çıkar ve salınımı azalan yumurtalık hormonlarının eksikliği ile FSH hormonu (Folikül Uyarıcı Hormon) yükselmeye başlar. Menopoza geçiş süresi ilerledikçe adetlerin arası açılır ve sonuçta tamamen kesilir.

Menopoz dönemi ne zaman başlar?
Menopoza geçiş süreci genelde 45-46 yaşlarında başlar ve 4-5 yıl kadar sürer. Son adet genellikle 48-58 yaşları arasında olur ve 40 yaşından önce adetin kesilmesine ise erken menopoz adı verilir. Sigara içmek ve düşük sosyoekonomik seviye erken menopozu tetiklese de ilk adet yaşı, doğum sayısı, doğum kontrol haplarının kullanımı, ailede kişilerin menopoza girme yaşı da menopoza giriş sürecini etkileyen diğer faktörlerdir. Ülkemizde menopoz yaşı genellikle 47-51 yaşları arasındadır.

Menopozda klinik belirtiler nelerdir?
Sıcak basmaları ve ürogenital (üreme ve boşaltım sistemi) problemler ortaya çıkar. Sıcak basmaları; yüzde, boyunda ve göğüste hissedilen ani sıcaklık hisleri olup, beraberinde terleme, çarpıntı ve endişe görülür. Genelde gece terlemeleri bu belirtilere eşlik eder. Sıcak basmalarının süresi ve sıklığı değişken olup, birkaç saniye ile 5 dakika arasında sürebilir. Sıcak ortam, sıcak yiyecek ve içecek ile stres bunları tetikler. Ürogenital problemler vücutta östrojen ve androjen hormonlarının azalması nedeniyle oluşur ve vajinal kuruluk, kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Bu şikâyetlere bazen idrar kaçırma ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk da eşlik edebilir.

Menopoz döneminde nasıl bir yol izlenmelidir?
Ortaya çıkan şikâyetlerin menopoz ile olan ilişkisini saptamak gerekir. Bu semptomlar kişi bazında değerlendirilir ve kişiye yönelik tedavi uygulanır.

Menopozda hormonal tedavi nasıl uygulanır?
Menopozal belirtilerin giderilmesinde kadınlık hormonu östrojen, birçok kadında sıcak basmalarının en etkin tedavisi olarak kullanılmıştır. Östrojen; ağız yoluyla, cilde yapıştırılarak veya vajinal yoldan verilir. Menopoz tedavisi sırasında rahmi olan kadınlara rahim iç zarını korumak amacıyla östrojen ile birlikte progesteron hormonu da verilmelidir. Hormon tedavisi sırasında rahmi ameliyat ile alınmış kadınlara yalnız östrojen vermek yeterlidir. Her ne kadar verilen ilaçların östrojen içerikleri değişik olsa da, günümüzde bu hormonun mümkün olan en düşük dozda ve en kısa süre ile verilmesi önerilmektedir. Tedaviye belli sürelerde ara vermek ve belirtilerin ilaç almadan kaybolup kaybolmadığını izlemek gerekir. Birçok kadın için bu ara vermeler şikâyetlerin tekrarlanmasına yol açabilir.

Östrojen tedavisi sırasında hangi yan etkiler görülür?
Göğüslerde gerginlik ve şişkinlik hissi ile düzensiz ara kanamalar olabilir. Bu şikâyetlere bulantı, kusma, baş ağrısı, kilo alma, kalp damar hastalıkları, kaşıntı ve karaciğer bozuklukları da eklenebilir. Östrojen kullananlarda meme yoğunluğu arttığı için mamografi sırasında problemli alanların görülmesi zorlaşabilir. Yapılan bazı çalışmalar östrojen ile birlikte progesteron kullanımının kalp damar hastalıklarını, felç riskini ve meme kanseri olasılığını arttırdığını göstermiştir. Östrojen hormonu, geçmişinde damar tıkanıklığı, meme ve rahim iç zarı kanseri ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda önerilmemelidir. Menopozda en sık görülen sıcak basmalarının dışında kalan diğer şikâyetlerde de östrojen kökenli ve değişik formlarda bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Özellikle vajinal kuruluk hisseden olgularda vajinal yoldan verilen östrojen fitilleri ve kremler, vajinal kuruluğu gidermekte olup şikâyetlerin kaybolmasına yol açmaktadır. Vajinal yoldan verilen östrojenler aynı zamanda idrar sıklığı ve idrar kaçırması şikâyetlerini kısmen de olsa iyileştirmektedir. Bu arada östrojen ile birlikte testosteron tedavisi cinsel problemlerin giderilmesinde günümüzde sıkça kullanılan bir kombinasyondur.

Menopozda hormon içermeyen tedavi yöntemleri nelerdir?
Östrojen kullanımının muhtemel yan etkileri, kişileri hormon içermeyen ilaçları kullanmaya yönlendirmiştir. Bu ilaçlar arasında epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve antidepresanlar yer almaktadır. Yapılan çalışmalar sıcak basmalarının, gece terlemelerinin bu tip ilaçlar ile kısmen azaltılabileceğini göstermiştir. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da sıcak basması ve terlemelere karşı kısmen etkili olduğu görülmüştür.

Menopoz tedavisinde bitkisel ilaçlar etkili midir?
Etkinlikleri her ne kadar birçok çalışmada ispat edilmemiş ise de bitki kökenli “Phyto- östrojenler” hafif östrojenik etkileri nedeni ile geniş kullanım alanı bulmuşlardır. Soya kökenli bu ilaçlar sıcak basmaları ve terlemelere karşı sıkça kullanılmaktadır. Bazı menopozal şikâyetler, diğer şikâyetlere ikincil olarak ortaya çıkmakta ve ana neden tedavi edildiğinde ortadan kalkmaktadır. Gece terlemelerinin yol açtığı uykusuzluk şikâyetleri buna örnek olarak verilebilir. Bazı şikâyetler menopozda görülenleri taklit eder. Ancak asıl ana neden menopoz değildir ve menopozda kullanılan tedavilerden fayda sağlanmaz. Bu nedenle şikâyetlerin menopoz ile olan ilişkisi kesinlikle doğru araştırılmalıdır.
Menopoz hayat akışı içerisinde beklenen bir süreçtir. Bir hastalık değildir. Birçok kadın özellikle sıcak basmaları ve terlemeler karşısında hafif giysiler kullanarak, stresi azaltma yollarını bularak bu şikâyetlerin üstesinden gelebilmektedir. Bazı kadınlar ise sıcak basmaların ve terlemelerin varlığında yaşam kaliteleri bozulduğundan ilaç kullanma gereksinimi duyarlar. İşte bu aşamada amaç; menopoz devresinde doğru kişiye doğru tedaviyi uygulayarak yaşam kalitesini yükseltmek olmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kadınlar Adet Neden Olur?

Kadınlar Adet Neden Olur? Adet Olma Nedenleri​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kadınlar Adet Neden Olur​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat