Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Meme Hastalıkları / Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar
Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar

Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar Nelerdir? Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Araştırmalar, beslenme şeklinizin meme kanserine yakalanmanıza sebep olabileceği gibi, kanserin yayılmasını da etkileyebileceğini gösteriyor.

Bizim kontrol edemediğimiz nedenlerle meme kanserine yakalanma ihtimalimiz vardır (genetik geçmişimiz ya da önceden içinde bulunduğumuz ortam). Fakat gıda, bizim kontrol edebileceğimiz bir şeydir.

Size, ”Şu gıdaları yiyin ve asla kansere yakalanmayın.’’ Demeyi çok isterdik ama ancak şu kadarını söyleyebiliriz; ”Bu gıdaları yiyin ve kansere yakalanma riskinizi azaltın.’’

Yemeniz gerekenler
Sızma zeytinyağı, brokoli, lahana, karnabahar, brüksel lahanası ve yapraklı yeşil sebzeler süper yiyecekler dediğimiz kategoriye giriyorlar. Araştırmalar, göğüs kanseri riskini azalttıklarını gösteriyor.

Kaçınmanız gerekenler
Birçok uzman, kadınların göğüs kanserine yakalanma risklerini azaltmaları için şu iki gıdadan kaçınmaları gerektiğini söylüyorlar. Biri; yağlar- bitkisel yağlar, soya fasulyesi, mısır özü yağı ve ayçiçek yağı. Bunlar, yüksek oranda çoklu doymamış yağ içermekteler. Margarin, mayonez ve salata sosları da bunlara dahildir.

İkincisi ise; kırmızı et. Bütün araştırmalar kırmızı etin göğüs kanseri riskini arttırdığını göstermese de, bu riski almamanızda fayda var.

Göğüs kanserine karşı dikkat etmeniz gereken diğer şeyler
Daha çok hareket edin! Bu size vereceğimiz en iyi öneridir. Üstelik her gün hareket eden kadınların yıllar içinde kilo alma ihtimali daha azdır. Üstelik aşırı kilolu olmak ile göğüs kanserine yakalanmak arasında bir ilişki olduğuna inanılmakta. Birçok uzman, haftada 4 gün, en az 45’er dakikalık egzersizler yapmanızı öneriyorlar.


Unutmayın, önlem almak sağlıklı bir hayat için atılan ilk adımdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​

Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​ Nedir? Rahim Ağzı Kanseri Ve HPV Aşısının Önemi​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rahim Ağzı...

Kapat