Meme Kanseri Riski Yaşla Artıyor

Meme Kanseri Riski Yaşla Artıyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Meme Kanseri Riski Yaş İle Birlikte Artar Mı? Meme Kanseri Riskinin Yaş İle Birlikte Artışı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Kanseri Riski Yaşla Artıyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kadınlarda meme kanseri riskinin yaşla birlikte arttığı, 35 yaş ve üzeri her kadının hastalığın erken teşhisi açısından en az yılda bir uzman doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiği bildirildi.

Meme kanseri ve kanser riskini arttıran faktörlerle ilgili bilgiler aktaran Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, “Meme kanseri, kişi fark etmeden vücudunda oluşup gelişmeye başlayabilir. Ancak meme kanserinin sessiz sedasız gelebiliyor olması kişilerin onunla mücadele edemeyeceği anlamına gelmez. Bir kadının hayat boyu meme kanserine yakalanma riski yüzde İ2’dir. Bu da her 8 kadından birinde meme kanseri görülmesi anlamına gelir” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ
Meme kanseri olma riskini arttırabilecek birçok faktör bulunduğunu belirten Op. Dr. Bayrak, “Bu kanser türünde oldukça fazla risk faktörü tanımlanmıştır. İlk adetini i 2 yaşından önce görme veya 55 yaşından sonra menopoza girme, ailede meme kanseri öyküsü, çocuk sahibi olmama ya da ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğurma, genetik değişiklikler, özellikle bebeklik veya çocukluk döneminde göğüs bölgesine radyasyon alınması, günde bir kadeh veya daha fazla alkollü içki tüketilmesi gibi birçok durum meme kanseri riskini arttıran faktörler arasındadır” diye konuştu.

MUAYENENİZİ KENDİNİZ YAPIN
Her kadının ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğini ifade eden Op. Dr. Bayrak, şunları söyledi:

“Meme muayenesi için memelerin hassas olmadığı, adetin başlangıcından sonraki 6-8’inci günler en uygun zamandır. Menopoz dönemindeki kadınlar her ayın sabit bir günü (her ayın l’inci ya da 5’inci günü gibi) kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi yapan bir kadın kısa süre içerisinde kendi meme dokusunu tanıyacak ve memesinde gelişen bir anormalliği hemen fark edecektir. Her kadının yılda en az bir kere meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda yıllık meme muayenesi ve tarama mamografisi önerilir. Yıllık tarama ve mamografiler, hastalığın erken evrede teşhisini sağlarken aynı zamanda hastanın daha az agresif tedaviler ve daha geniş tedavi imkanlarına sahip olmasını sağlar.”

5_OCAK_20141101_7

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kadınların Yaş Almakla İlgili Sorunlarına Çare Bulundu

Kadınların Yaş Almakla İlgili Sorunlarına Çare Bulundu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya...

Kapat