Meme Kanseri Nasıl OIuşur?

Meme Kanseri Nasıl OIuşur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Meme Kanseri Nasıl OIuşur? Meme Kanseri Nasıl OIuşur hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Kanseri Nasıl OIuşur​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Çok sinsi bir şekilde ilerleyen meme kanseri yada göğüs kanseri kadınlarda ve erkekler de görülen bir kanser şeklidir. Memedeki dokuyu oluşturan hücrelerin aşırı bir şekilde çoğalması ile meydana gelen meme kanseri erken teşhis edilmediğinde çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Memenin yapısında süt bezleri ve sütü meme başına taşıyan kanallar bulunmaktadır. Süt bezlerini ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrolden çıkarak çoğalması ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmesine “meme kanseri” adı verilmektedir.

Vücudumuzdaki hücrelerin çekirdeğinde onların çoğalmasını kontrol altına alan genler bulumaktadır.

Radyasyon ve çevresel etkiler gibi nedenlerle hücre çoğalmasını engelleyen bu genlerde bozulma olabilir.

Meme Kanseri Tümörü
Aşırı derece çoğalan hücreler vücutta fazladan bir doku oluşmasına neden olur. Vücutta oluşan fazla dokuya tümör denir.

Tümörler vücudun başka bölgelerine gitme eğilimi gösterince bu, kanser olarak adlandırılır. Sadece bulunduğu organda kalan tümörlere ise selim tümör adı verilir.

Dünyada en çok görülen kanser türü akciğer kanseridir. İkinci sırada ise meme kanseri gelir. Dünyada her yıl 45,000 civarında kadın meme kanseri sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 20′si 40 yaşın altındadır. Türkiye’de nüfusun genç olması sebebiyle meme kanserine daha sık rastlanmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar

Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar Nelerdir? Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyan...

Kapat