Meme Büyütme Ameliyatları

Meme Büyütme Ameliyatları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Meme Büyütme Ameliyatları​ Nasıl Yapılır? Meme Büyütme Ameliyatları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Büyütme Ameliyatları​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Türkiye’nin önde gelen, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarından Prof. Dr. Gürhan Özcan ”Meme Dikleştirme ve Büyütme Ameliyatları” nı anlatıyor.

Kimler meme büyütme ameliyatı olabilirler?
Meme volümünde büyütme yapma gereksinimi aşağıdaki durumlarda söz konusu olur:

 1. 18 yaşına gelen kız çocuğunda göğüs kafesine oranla meme dokusu çok küçükse ve hasta bundan estetik bir kaygı duyuyorsa,
 2. Doğum ve emzirme sonrası memelerde adeta bir boşalma/erime şeklinde volüm kaybı ve boşalmış memenin sarkması durumunda,
 3. Doğuştan bir memenin diğerine göre çok aşırı derecede küçük olması durumunda.

Bu endikasyonlar dışında bayanlar zaman zaman normal sınırlarda ki göğüslerinde irileştirmeyi arzu edebilirler; bunun nedeni psikolojik veya profesyonel gereklilik olabilir. Talep edilen değişiklik hekim tarafından masum ve makul bulunduğu takdirde ameliyat gerçekleştirilir.

Meme büyütme ameliyatları ve protezler
Meme büyütme işleminde altın standart halen silikon meme protezleridir. İlk kez 1965 yılında tıbbi silikon kullanılarak imal edilen meme protezleri, günümüze gelene dek bir hayli teknik gelişmelerden geçmiştir. Protez içindeki silikon jel artık koheziv özellikte üretilmekte, protezin delinmesi durumunda dışarı akmamaktadır. Bu durum, protez etrafında problemli kapsül oluşumunu da olasılık olarak geriletmiştir. Protezi saran silikon kılıf birkaç tabaka destekli ve sağlamlığı arttırılmış hale gelmiş ve dışı ince pürtüklü bir doku olarak üretilerek, ileride bahsedeceğimiz kapsül kontraksiyonu problemini azaltmaya dönük bir tedbir olmuştur. Ayrıca meme protezlerinin şekil anlamında çeşitleri oldukça fazla seçenek sunacak şekilde üretilmektedir. Böylece her hanımda farklı olan göğüs kafesi yapısına en uygun protezi seçmek için cerraha birçok seçenek verilmektedir.

Meme büyütme oranına nasıl karar verilir?
Ne ölçüde bir volüm artışı yapılacağı konusu pek kolay olmayabilir. Bu konuda hastanın ne istediğini bilmesi çok önemlidir. Hastalara başka hanımların göğüs görünümleri gösterilerek bir seçim yapmalarını beklemek son derece yanıltıcı olabilir. Çünkü her hanımda göğüs kafesi şekli (eni, boyu, kemik yapısı, yağ dokusu kalınlığı) farklıdır ve bu farklılıklar aynı volümdeki memelerin farklı görüntü vermesine neden olur. Bazen hastaya genişçe bir sütyen giydirilerek, kendi memesinin üzerine farklı boyutlarda deneme protezleri konarak, sütyen içinde kalan dolgunluğun hastayı tatmin etmesi ölçüsü ile volüm tayini yapılmaya çalışılır. Bunların dışında günümüzde hastanın göğüs kafesini aynı anda birkaç makine ile görüntüleyip, bunları 3 boyutlu bir görüntüye çevirerek, o görüntü üzerinde farklı volümde protezlerin nasıl duracağını simüle eden sofistike cihazlar üretilmektedir. Bu tarz çalışmalar, hastanın kendi göğüs kafesindeki durumu gösterdiğinden en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Ameliyattan sonra protez görüntüsünün belli olmaması isteniyorsa küçük bir protez daha uygundur. Protez büyüdükçe “protezli meme” görüntüsü daha çok ortaya çıkacaktır. Ayrıca protezin üzerini örten yumuşak doku ne kadar kalınsa, protez o denli daha az belli olacaktır. Örneğin son derece zayıf olan ve meme dokusu hemen hemen olmayan bir hastada yerleştirilecek bir protezin belli olması olasılığı fazladır, bu nedenle iri bir protez uygun olmayacaktır.

Protez şekli ve seçimi
Protezlerin şekli tam simetrik yuvarlak olabildiği gibi, damla şeklinde de olabilmektedir. Halk içinde yanlış bir inanışa göre damla şeklinde ki protezlerin daha natürel bir görüntü verdiği sanılır. Bu doğru değildir. Memenin protez uygulandıktan sonraki görüntüsü protez ve orijinal meme dokusunun toplam görüntüsü olacaktır, sadece protez şekli görüntüyü belirlemeyecektir. Damla protezler altta daha çıkıntılı oldukları için meme başını 1-2 cm yukarı iterler. Meme düşüklüğü olmayan bir hanımda bu tür bir protez meme başını gereksiz yere yukarı iterek, uygun olmayan bir görüntü verebilir, yuvarlak protez bunu o hastada yapmaz. Bu nedenle herhangi bir hastada protez seçimi ve şekli plastik cerrah ile yapılan görüşme ve muayenede kararlaştırılır.

Protez kılıfı düz ya da pürtüklü (textured) olabilir. İlk üretilen protezler düz yüzeyliydiler. Problemli kapsül gelişiminin fazla olması nedeniyle yapılan deneysel çalışmalarda, üzeri pürtüklü imal edilen protezlerde problemli kapsül oranının azaldığı gösterildi. Ancak koheziv jel teknolojisi sonrası artık protez cidarının düz ya da pürtüklü olmasının, problemli kapsül oluşmasına etkisi biraz tartışmalıdır. Çok sayıda plastik cerrah düz cidarlı protez kullanırken, en az o kadar belki de daha çok sayıda plastik cerrah, pürtüklü protez tercih etmektedir. Bu konuda bilimsel gelişmeler ilerledikçe daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

Protez nasıl yerleştirilir?
Protezin meme altına yerleştirilmesi;

 1. Meme başından
 2. Meme altından
 3. Koltuk altından
 4. Göbek deliğinden
 5. Karın germe ameliyatı ile birlikte yapılıyorsa karın kesiğinden yapılabilir.

Bunların içinde en yaygın kullanılanlar meme başı ve meme altından yapılan yerleştirmelerdir. Meme başı çok küçük ise meme başı kesiği yeterli olmayabilir. Meme başı kesiği daha iyi saklanırken, meme altı kesiği biraz daha belli olur, ancak altta ve katlantı yerine yakın olduğu için fazla problem çıkartmaz. Koltuk altı ve göbek deliğinden yapılan girişimler yalnızca serum fizyolojik sıvı doldurulan protezler için geçerli olduğundan, geniş kullanım alanı bulamamıştır. Yeri gelmişken, içi serum fizyolojik (tuzlu su) doldurulan protezlerle ilgili birkaç cümle uygun olacaktır. 1990’lı yıllarda silikonun kansere neden olabileceği gibi yanlış bir bilginin ABD’de medya ve avukatlar lobisince yarattığı bir panik sonrasında, bazı firmaların durumdan yararlanmak üzere silikon jel yerine, içine tuzlu su doldurulan protezler imal edildi. Bu protezler içi boş olarak meme altına yerleştiriliyor, sonra bir kanül aracılığı ile protez tuzlu su ile şişiriliyordu. Ancak daha sonra şişirilen valv yerinden tuzlu suyun kaçması (boşalması) oranının %15’ lere çıkması nedeniyle, birçok plastik cerrah bu protezlerin kullanımından vazgeçti. Zaten silikon hakkındaki asılsız suçlamalarında bilimsel olarak hiçbir doğruluğu olmadığı ortaya çıkınca bu konu kapandı.

Protezler;

 1. Meme dokusu altına
 2. Kas fasyası altına
 3. Pektoral kas altına yerleştirilebilirler.

Burada önemli olan protezin üzerini örten dokunun kalın olmasıdır. Protez gereksinimi olan hanımların çoğunun zayıf olduğu düşünülürse, kasın altına yerleştirme daha sık tercih edilmektedir, böylece protez üst iç tarafta daha iyi örtülmüş olur. Yağlı hastalarda meme altı veya faysa altı yerleşim sorunsuzdur.

Protezin vücuda yan etkileri var mıdır?
Protez uygulaması memenin süt fonksiyonunu bozmaz. Bu işlem (meme başından yerleştirme dahil) süt bezleri ve kanallarına zarar vermez. Birçok hasta protezi taşırken hamile kalır ve protez varken bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirir, bunun örnekleri çoktur.

Meme protezinin en istenmeyen yönü sert kapsül oluşmasıdır. Sert kapsülün dereceleri olmakla birlikte, hastayı ve hekimi en çok rahatsız eden, kapsülün protezi sıkarak yumuşaklığını yitirmesi ve memenin doğal görünümü yerine sanki bir portakal konmuş gibi bir görüntüye getirmesidir. Kapsül oluşması konusu günümüzde tam çözülememiştir. Kapsül oluşumunu kolaylaştıran çok sayıda neden bulunmakla birlikte, bilinenlerden daha fazla nedenin de olduğu var sayılmaktadır. Kapsül problemi protez uygulamalarında %5 oranında ortaya çıkar. Eğer problemli bir kapsül söz konusu ise yapılacak tek şey protezi çıkarmak, kapsül ön duvarını çıkarmak ve yeni bir protez koymaktır.

Meme büyütme ameliyatları sonrası neler yaşanır?
Protez uygulamasından sonra meme ödemli ve serttir. Yaklaşık 6 hafta sporcu sütyeni tarzı bir sütyen ile meme askıda tutulur. Memenin yumuşaması 1,5 – 2 ayda gerçekleşir. Bu süre tamamlanınca fitness ve her türlü spora başlanabilir. İlk 2 ay yürüme dışında aşırı spor yapmamak daha uygundur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Genital Estetik

Genital Estetik Nasıl Yapılır? Genital Estetik hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Genital Estetik​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit...

Kapat