Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Mekonyum – Bebeğinizin İlk Kakası
Mekonyum - Bebeğinizin İlk Kakası

Mekonyum – Bebeğinizin İlk Kakası

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Mekonyum Nedir? Mekonyum – Bebeğinizin İlk Kakası hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Mekonyum – Bebeğinizin İlk Kakası yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​

Mekonyum, yeni doğan bebeğinizin ilk yaptığı kakasına verilen isimdir.

Mekonyum maddesi, hamilelik esnasında bebeğinizin bağırsaklarının içinde biriken yoğunyeşilkatran benzeri bir maddedirÇoğu bebek ilk kakasını doğumdan sonra birkaç saat içinde yapar. Nadir de olsa bazen bebekler ilk kakalarını hala rahmin içindeyken yapabilirler.


Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında doğumdan hemen sonra mekonyumu ciğerlerine çekmemesi için bebeğinize kuvvetli bir şekilde aspirasyon yapılması gerekir. Bebeğinizin, mekonyumu solumasıaspirasyon pnömonisine (ağız içerisindeki tükürük veya mideden gelen reflü materyalini, yutulamayıp, akciğer yollarına kaçması sonucu oluşan zatürreye) neden olabilir.

Mekonyumu, bebeğinizin poposundan temizlemek de sizin için bir problem olabilir. Biz, bez değişimi sırasında yeni doğan bebeğinizin, bez bağladığınız kısmına mutlaka bir şeyler sürmenizi tavsiye ediyoruz. Bu iş için vazelin, bebek yağı ya da hemen hemen her çeşit kremi kullanabilirsiniz. Bu bez değiştirme işleminin, hem sizin hem de bebeğiniz için çok daha kolay olmasını sağlayacaktır.


Geçiş Kakası – 1. Aşama
Doğumun sonrasında yeni doğan bebeğiniz bir şeyler yemeye başladıktan sonra yavaş yavaş mekonyumunu çıkarmaya başlayacaktır. Mekonyumun kıvamı değişecektir. Bu dışkıya, geçiş kakası denir. Bu geçişin ilk aşamasındaki kakanın renginin, mekonyumdan biraz daha hafif olduğunu göreceksiniz.

Geçiş Kakası – 2. Aşama
Bu aşamadaki dışkı, mekonyumdan daha açık renkli ve biraz daha az yoğundur.

Geçiş Kakası – 3. Aşama
Üçüncü aşama geçiş kakası, mekonyumdan çok daha açık renkli ve daha suludur. Bu aşama düzenli dışkının hemen öncesidir. Bu aşamalar, bebeğinizi anne sütüyle ne kadar süre beslediğinize ve bebeğinizin bir şeyler yemeğe ne zaman başladığına bağlı olarak değişebilir. Kolostrum, doğal bir müshil etkiye sahiptir ve bebeğinizi daha sık kaka yapmaya teşvik edecektir. Aynı şey anne sütü için de söylenebilir.

Mekonyum ve geçiş dışkısının yavaş yavaş kaybolması sarılığı önlemeye ya da sarılığın daha çabuk geçmesine yardımcı olacaktır.

Süt Kakası
Anne sütüyle beslenen sağlıklı bir bebeğin dışkısı sarı renkte olur. Bu kaka oldukça cıvık ve suludur ve bu endişelenmenizi gerektirmez. Ayrıca bebeğinizin kakasında küçük sarı tohumlara benzeyen bir şeylerin olduğunu fark edeceksiniz. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bezlerine çoğunlukla bebek kakası hardalı denir, çünkü yeni doğmuş bebeklerin bu aşamadı kakaları hardala benzemektedir.

Yeni bebeğinizin, 3-4 güne kadarher gün kaka yapar hale gelmesi gerekir. Yaşamının ilk haftasına geldiğinde her gün en az 3-4 bez kirletmelidir. Bebeğinizin kakaları farklı büyüklüklerde olabilir ve bu kakaları yalnızca madeni paradan daha büyük olduğunda bir kaka olarak saymalısınız.

Bebeğinizin kakasıyla ilgili her türlü sorununuzu bebeğinizin doktoruna ya da bir çocuk doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz.

Vajinal Akıntı
Kız bebeklerde doğumdan sonra vajinal akıntı görülür. Bu akıntının içinde çok az miktarda kan da bulunabilir. Bu ilk adet döneminin bir benzeridir. Buna anneden gelen hormonlardaki bir artış sebep olur ve endişelenmeniz gereken bir durum söz konusu değildir, bu kan sümüksü akıntıyla birlikte gelebilir.

Eğer kan, bu sümüksü akıntıya karışmış gibi görünmüyorsa ya da gelmeye devam ediyorsa, bu durumu bebeğinizin doktoruna bildirmeniz gerekir.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizin Altını Değiştirmek

Bebeğinizin Altını Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Bebeğinizin Altını Değiştirmek hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Altını Değiştirmek yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat