Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakımı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bazı sorunlar vardır ki ayağın hem kötü görünmesine hem de sağlık açısından risk altında olmasına sebep olabiliyor. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalındığında ilk akla gelen pedikür yapmak bu da ayaklarda ciddi sorunlar ortaya çıkartabiliyor. Bu hafta sizlere medikal ayak bakımı hakkın da bilgi vermek istiyorum.

Mikroorganizmalar sağlıklı deriyi aşamazlar. Ancak vücutta bir kesik, yarık gibi dış ortamlarla direk temas halinde olunduğunda enfeksiyon oluşabilmektedir. Ayaklarımızda yapılan yanlış pedikür işlemleri veya ayaktaki morfolojik varyasyonlar büyük problemler karşımıza çıkarabiliyor. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar sonucu görülmüştür ki; toplumda her yüz kişiden seksen beşi ayak sorunu yaşamaktadır. Zaman içersinde yaşanan bu olumsuz değişim sonucu kemik ve eklem problemleri, batık, siğil, deri mantarı, nasır gibi çeşitli sorunlara yönelik spesifik tedavi yöntemleri mümkündür.

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Medikal ayak bakımı, klasik manikür ve pedikürde kullanılan kesici alet kullanılmadan tıbbi cihaz yardımıyla suya girmeden uzman tarafından yapılan bir işlemdir. Medikal ayak bakımı uygulamasında kişiye rahatsızlık verilmeden, tırnak ve tırnağın, sorunlu yerleri temizleniyor. ağrısız, steril ve hijyen koşullar altında uygulama yapılıyor. Böylece dolaşım bozukluğu ve sinir sisteminin sağlığı korunabiliyor.

Medikal ayak bakımı esnasında; tırnak kesimi, tırnak dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi, derideki nasır ve sertleşmiş doku temizlenmesi, deforme tırnak bakımı, mantar tırnak bakımı, batık tırnak bakımı ve tel takma, çatlak topuk, diyabetli ayak, parmak arası soyulmalarına çözümler buluyor. Ayrıca çocuklarda ayak bakımı, hamilelerde ayak bakımı, sporcularda ayak bakımı konusuyla da ilgilenip doğru bir şekilde bilgilendirip hizmet veriyor.

Medikal Ayak Bakımınızda Yapılanlar

 • Modern el, ayak sağlığı bakımı
 • Diyabetik hastaların ayak bakımı
 • Tel sistemiyle batık tırnak tedavisi
 • Bant sistemiyle batık tırnak tedavisi
 • Oksijenli ayak bakımı
 • Ozonlu ayak bakımı
 • Nasırların giderilmesi ve bakımı
 • Deforme olmuş tırnak bakımı
 • Mantarlı tırnak ve ayak bakımı
 • Siğil bakımı
 • Keratinizasyon bakımı
 • Çatlak topuk bakımı
 • Terleyen ayak ve ayak kokusu için özel bakım

Medikal Ayak Bakımını Kimler Yapabilir?

Klasik pedikür ve manikür işlemini ülkemizde güzellik uzmanları yaparken, Medikal ayak bakımlarını Pedikür, Manikür diploması olup bu iş üzerine yetişmiş eğitimli uzmanlar yapmakta ve maalesef ülkemizde henüz böyle bir bölüm bulunmadığından dolayı bu sektörde uzmanlaşmış kişi sayısı da az durumdadır. Bir kaç haftalık eğitim sertifikalarıyla medikal işlemi yapmaya çalışanların sayısı da gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Yetersiz eğitim maalesef sorunlu ayaklara çare olmadığı gibi sorunları ciddi boyuta taşıyabilmektedir.

Oysa Manikür ve Pedikür diplomasına sahip olan uzmanlar 5 sene kalfalık üstüne 4 sene ustalık diploması alarak 9 senede eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Bu süreçte ayakları iyice tanıyarak ayak anatomisi, ayak yapısı ve sorunlarıyla ilgili yeterince bilgi sahibi olmaktadırlar zaten iş bölümünü medikaldan yana kullanan uzmanlar 5 sene eğitim sonunda gereken eğitim kurslarına katılıp medikal ayak bakımı konusunda uzmanlaşma fırsatı buluyorlar.

Bu sayede medikal ayak sağlığı konusunda hizmet verebilirler.

Medikal Ayak Bakımı Yapılacak Ortam Nasıl Olmalı?

Hijyenik bir ortamda yapılması gereken medikal işlemleri, tıbbi cihaz, uçları temiz ve sterilden çıkmış olması gerekiyor. Kesinlikle açık bir ortamda tutulan cihaz uçlarıyla işlem yaptırmayın, havlular tek kullanımlık olmalı, yapan kişinin eldiven kullanması gerekiyor, yapan kişilerin sağlık kontrolünden geçmiş olması gerekiyor. Kısaca ortam temiz ve steril olması esastır.. Umuyorum medikal ayak bakımı konusunda yeterince bilgi vermişimdir.

Ben Medikal Ayak Bakım Uzmanı Pelin Su Büyükoğlu bir medikal ayak bakımı uzmanı olarak ayaklarınıza sağlık diyorum. Saygılarımla

havadis_20161117_26

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kansere Yeni Umut!

Çinli bilim insanlarının, CRISPR-Cas9 tekniği adıyla anılan “genetik olarak modifiye edilmiş hücreleri” 28 Ekim’de ilk kez bir hastaya naklettiği açıklandı....

Kapat