Lupus Artriti

Lupus Artriti

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Lupus Artriti Nedir? Lupus Artriti hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Lupus Artriti ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Lupus hastalığı bağ dokusunu (kollajen doku) tutan ilerleyici karakterde bir romatizmadır. 

LUPUS ERİTEMATOZUS
Eklem tutulumundan öte cilt bulguları başta böbrek olmak üzere iç organ tutulumları daha ön planda olan bir hastalıktır. Hastalık hızla ilerleyebilir ve hayatı tehtid eder.

Tedavide enerjik davranmalı ve başta kortizon olmak üzere diğer uzun etkili ilaçlarla birlikte hastalar sıkı takip altında tutulmalıdır.

Yüzdeki görüntü son derece tipiktir. Kelebek döküntü adını veren bu bulgu güneşte kalma durumunda artma gösterir. Tedavisi oldukça güç olan bu hastalıkta iç organ tutulumu hastalığın ciddiyetiyle paraleldir. Güneş ışınları ve bazı ilaçlar hastalığın ortaya çıkışının nedeni olabilir. Aynı şekilde bu ilaçlar ve güneşte kontrolsüz olarak kalınması belirtilerinin artmasına yol açacağı unutulmamalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sjögren Hastalığı (Sjögren Sendromu)

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid Artrit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Romatoid Artrit ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat