Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Estetiği Hakkında Bilgiler / Lazer Uygulamaları / Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları
Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Lazer epilasyon yaptırmadan önce ne yapılmalıdır?
Mümkünse en az bir ay öncesine kadar ağda, epilasyon gibikılları kökündan alma gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. En az bir ay içerisinde solaryum ve güneş banyosu yapılmamış olması tercih edilir. Tedaviden 1 gün önce bölgenin uygun bir şekilde traş edilmesi yeterlidir. Lazer epilasyon işlemi sonrası kıl kökü 65 C ye kadar ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl üretemez hale gelir.

Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra ne yapılmalıdır?
Lazer epilasyon sonrası hafiften koyu renge kadar değişen kırmızılık ve kıl etrafında şişkinlik oluşur. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Kliniğimizde bu reaksiyon için gerekli soğutma işlemi yapılmaktadır. Uygulama yapılan bölgenin en az bir hafta güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgelerde iki seans arasında tüyler ağda, epilasyon aleti vb. gibi yöntemlerle alınmamalıdır.

Lazer epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?
Hayır. Böyle bir garanti vermek hem imkânsız hem de doğru değildir. Birçok faktör sonucu etkilemektedir. Bir kısım hasta grubu vardır ki bunların oranı %5 civarındadır ve hiçbir lazer cihazından etkilenmez. Geriye kalan %95′ lik grubun yarısında tüm kıllar tamamen epilasyondan etkilenirken, diğer yarısında ise ancak %80 oranında sonuç alınabilir.

Hormonal problem yaşayan kişilerde lazer epilasyon etki sağlar mı?
Böyle durumlarda bir yandan mevcut kıllar için lazer epilasyona devam edilirken diğer yandan bir endokrinoloji ve/veya bir jinekoloji uzmanının kontrolünde tetkik ve tedavinin sürdürülmesi şarttır. Hormonal problem çözümlenmezse yeniden kıllanma olasılığı yüksektir.

Gebelikte ve emzirme döneminde lazer epilasyon yapılır mı?
Gebelik dönemi içerisinde lazer epilasyon uygulamanın klinik olarak güvenli olduğuna dair çalışmalar bulunmamaktadır. Fetüs üzerinde etkisi tam olarak bilinmediği için bu dönemde lazer epilasyon uygulaması yapılmaz. Emzirme döneminde ise lazer epilasyon uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.

Lazer epilasyon ne kadar güvenlidir? Yan etkisi var mıdır? 
Lazer yıllardır tıbbın çeşitli dallarında güvenle kullanılmaktadır. Epilasyon amacıyla son 15-20 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer epilasyonda önemli olan kullanıcının eğitimli ve bilinçli olmasıdır. Bunun yanında doğru dozlarda ve doğru cilt ve kıl yapısında uygulandığında yan etki görülme olasılığı önemli ölçüde azalır.

Koltuk altlarına ve genital bölgeye uygulanan lazer epilasyon kanser oluşumunu tetikler mi?
Uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde lazer epilasyonun kanser oluşumuna neden olabileceğine ilişkin bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Epilasyon amaçlı kullanılan lazer cihazlarının ışınları cildi aşan ışınlar değildir. Cilt içinde sadece kıl köklerini tanıyan ışınlardır. Dolayısıyla cildin diğer elemanlarına ya da cilt altındaki doku ve organlara zarar vermez.

Lazer epilasyon tedavi amaçlı kullanılır mı?
Lazer epilasyon bazı durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilir. Batıklarda ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen durumda kullanılabilir.

Yaz aylarında lazer epilasyon yapılabilir mi? 
İnsanlar arasında genel kanı lazer epilasyonun yaz aylarında lekelenme bıraktığına dairdir. Oysa ki kullanılacak en az 50 faktör güneş koruma kremi ve biraz dikkat ile lazer epilasyon yaz ayları içerisinde de güvenle yapılabilir. Ancak önemli olan bir konuda yaz aylarında tatile çıkmadan en az 15 gün önce uygulama alınması, tatil sonrası bronzlaşmış bir ten varsa en az 1 ay sonrasında uygulamalara kalındığı yerden devam edilmesidir.

Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gereken ancak pek dikkat edilmeyen noktalar nelerdir?
Lazer epilasyon yaptıran kişinin uygulama bölgesinde dövme veya kalıcı makyaj varsa lazer ışınlarından kaçınması gerekir. Uygulama esnasında bu bölgeye gelecek ışınlar dövme veya kalıcı makyaj boyası ile reaksiyona girer, dövme renginde bozulmalar meydana gelebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat