Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz​

Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz?​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz? Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Laparoskopik Cerrahi Kimlere Uygulanmaz yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Genellikle laparoskopinin kesin olarak yapılamayacağı çok az durumlar da bulunmaktadır. Ayrıca bazı nedenlerden dolayı hastaların laparaskopik cerrahiden mahrum kalmalarına neden olabilmektedirler.

Mesela bu durumlar;

 • Çok ciddi derecede akciğer hastalığı olan kişiler,
 • Bağırsağında ya da apendiksinde yırtılması olan hastalarda,
 • Çok ciddi durumu olarak 2’den fazla karın ameliyatı geçirmiş olan kişilerde,
 • Çok ciddi derecede kanser ameliyatı olmuş kişilerde,

Bu sayılan nedenlerin dışın da ameliyat sebepleri de önemli olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise;

 • Ameliyat sebebi olarak yumurtalıkta bulunan kisti çok büyük olan kişilerde,
 • Laparoskopik cerrahi ile rahmi alınacak hastanın rahminin normalden büyük olması,
 • Rahimde mevcut olan miyomu alınacak hastanın miyom yerleşiminin uygun olmaması durumu ya da boyutunun aşırı büyük olması,

Sayılan bu durumlarda teknik olarak da laparoskopik cerrahi yapılamamaktadır. Ayrıca önceden sezaryen doğum yapmış olan hastaların da laparoskopik cerrahi olmasında hiçbir engel teşkil etmemektedir.

Laparaskopik Cerrahisi Hangi Hastalıklara Uygulanılmaktadır?
Günümüzde tıp dünyasında çoğunlukla hemen her hastalığın ameliyatı ve kanser ameliyatları da laparoskopik olarak tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca laparaskopik cerrahi tecrübeli bir uzman ve hazır bir ameliyathane ile teknik donanım ile beraber yapılması gerekmektedir. Genel olarak kişiler yaşadıkları yerde bu imkanlara sahip olmadıkları için maalesef laparaskopik ameliyatı olamamaktadır.

Laparoskopik cerrahide başarılı olan bazı ameliyatlar şunlardır:

 • Çikolata kisti
 • Kısırlık araştırılması
 • Tüm yumurtalık kistleri
 • Tüplerin açılması ameliyatı
 • Dermoid kist
 • Tüplerin bağlanması ameliyat
 • Rahim de meydana gelen sarkmaların düzeltilmesi
 • Rahmin alınması gerektiği durumlar da
 • Çoğunlukla adet ağrılarının azalması için
 • İdrar kaçırma problemlerinin düzelmesinde
 • Rahim sarkmasının düzeltilmesinde

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılmaktadır?
Genellikle laparoskopik cerrahide hangi organ ameliyat edilecek ise yerleştirilmiş olan kamera sayesinde ekrandan görünür hale getirilmektedir. Çünkü laparaskopik görüntü ile operasyon gerçekleştirilmektedir. Çoğunlukla bu kamera sayesinde kişinin çıplak gözle gördüğünün 20 kat daha büyük ve ayrıntılı görüntü elde edildiği için anatomik yapıları çok daha yakından detaylarına kadar görüntüleme imkanı sağlamaktadır. Genel olarak kişinin ameliyatına göre açılacak deliklerin sayısı ve kesi yerleri genişliği değişmektedir.

Öyle ki; açılan kesi yerleri 0,5-1 cm arasındadır. Özellikle laparoskopik cerrahi hastaya genel anestezi altında uyutularak uygulanmaktadır. Bunun esas amacı ise karın içerisine uygulanan gaz verilmesi işleminden sonra ağrı ve gerginliği hissetmemesi içindir. Eğer hasta uyanık olursa gazın verilmesi durumunda ağrı ya da gerginlik hissini duymalarına neden olmaktadır.

Bu sebepten dolayı mutlaka laparoskopik cerrahi öncesinde hastalar genel anestezi ile uyutulmalıdır. Yerleştirilen boru şeklindeki farklı çaplarda ve uzunluktaki kanüllerin yardımı sayesinde hastanın karnına gaz verilerek genişletilmektedir. Çünkü genişlemiş olan karında aletler karın duvarından ayrılırlar ve bu sayede içeride aletlerin kolaylıkla çalışması için uygun bir genişlik alanı kazanılmış olmaktadır. Laparoskopik cerrahi diğer açık ameliyatlara oranla daha fazla başarı elde edilen bir operasyon yöntemidir.

Çünkü herhangi bir sekilde açılan kesi yerlerinde aşırı kanamalara sebep olmaz. Ayrıca kamera sistemi sayesinde de ameliyat edilen organ çok daha net olarak görüldüğü için kolaylıkla uygulanabilmektedir. Günümüzde artık çoğunlukla hemen her ameliyatta laparoskopik cerrahi sık olarak kullanılmaktadır. Diğer açık ameliyatlara göre en avantajlı operasyon olarak da değerlendirilmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Doğurganlığınızı Artırmak İçin…​

Doğurganlığı Artırmak İçin Öneriler nelerdir? Doğurganlığı Artırmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Doğurganlığınızı Artırmak İçin yazısını sadece bilgi...

Kapat