Anasayfa / Sağlık Rehberi / Kumar Bağımlılığı / Kumar Bağımlılığının Seyri
Kumar Bağımlılığının Seyri

Kumar Bağımlılığının Seyri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kumar Bağımlılığının Seyri Nasıldır? Kumar Bağımlılığının Seyri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığının Seyri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kumar oynama davranışının seyrine baktığımızda kazanma, kaybetme, tükenme ve vazgeçme evreleri olduğunu görmekteyiz.

1. Kazanma Evresi
Kumar oynamanın başlangıcında genellikle bir ‘kazanç’ olayı vardır (yıllık gelirin en az yarısı kadar miktarın bir defada gelmesi gibi). Oyunla ilgili zihinsel kayış, tolerans ve denetim kaybı bu dönemde gelişmeye başlar. Bu dönem kumara harcanan emek ve zamanın arttığı bir dönemdir. Şans beklenirken beceri geliştirilmeye başlanır. Güç, zenginlik, tam güçlülük duygularının oluştuğu bu dönemde eylemlilik kazanan kişi “uçma” duygusu yaşarken savunma tepkilerini önemsemez. Kişi yakın ilişkilerden uzaklaşır. Tüm güçlülük duygusu ve beraberinde giderek gelişen kumar becerisi kendilik değerinin yükselmesine yol açar. Bu dönemde kayıplar da vardır. Ama kişi daha çok kazançları üzerinde durmayı tercih eder.

2. Kaybetme Evresi
Bu evre büyük bir kayıpla başlar ve “berbat bahis” yaşantısı olarak adlandırılır. Tam kazanacakken kaybetme diye tanımlanan bu yaşantı aynı zamanda sanal kazancın kariyeri niteliğini de taşır. Bu kayıp olağan kumarbaz için huzursuzluk verici bir olay iken patolojik kumarbaz için “narsistik darbe” niteliğindedir. Kayıpların peşine düşme davranışı bundan sonra başlamaktadır. Kayıplar arttıkça kumar eylemi giderek öncelik kazanmaya başlar. Borç alma, kredi alma bu dönemde başlar. Patolojik kumar oynayanlar para bulmak için önce yasal yolları denerler. Bu yüzden patolojik kumar oynayanlarda bir borcu bir başka borçla kapatmaya çalışmak en sık görülen davranışlardandır. Bunu yapabilmek için de bu kişilerde, kredi kartlarının son limitine kadar para çekme veya sahip olduğu mülkü satarak kumar için gereken parayı elde etme veya borçları kapatmaya çalışma görülebilmektedir. Kazandığı para borca ve tekrar kumara yatırılmaktadır.

3. Tükenme Evresi
Bu dönemde kişinin elinde hiçbir şey kalmadığı dönemdir. Kumar oynayan kişi mutsuzdur. Bu dönemde depresyon ve intihar girişimi oranı yüksektir.

4. Vazgeçme Evresi
Bu dönem kişinin her şeyi kaybettiği dönemdir. Kişi kumar oynamayı sürdürür fakat kumar oynama davranışı gelişigüzeldir. Bu dönemde affektif komorbiditenin arttığı bir dönemdir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kumar Bağımlılığı Türleri

Kumar Bağımlılığı Türleri Nelerdir? Kumar Bağımlılığı Türleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığı Türleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat