Anasayfa / Sağlık Rehberi / Kumar Bağımlılığı / Kumar Bağımlılığının Belirtileri
Kumar Bağımlılığının Belirtileri

Kumar Bağımlılığının Belirtileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kumar Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir? Kumar Bağımlılığının Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığının Belirtileri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kumar oynama davranışının bağımlılık olup olmadığını değerlendirmek için on kriter olduğu öne sürülmektedir.

  • Zihin meşguliyeti: Kişinin aklında sürekli kumar oynama davranışlının olması.
  • Tolerans: Kişi istediği heyecanı sağlayabilmek için giderek artan miktarlarda parayla kumar oynaması.
  • Kaçış: Kişinin sorunlarından kaçması veya kendisini rahatsız edici duygulardan uzaklaşması için kumar oynaması.
  • Peşine düşme: Kişinin para kaybettikten sonra kaybettiklerini kazanmak için tekrar kumar oynaması. Kaybettiklerinin peşine düşmesi patolojik kumar bağımlılığının en önemli belirtilerinden biridir.
  • Yalan söyleme: Kişinin kumar alışkanlığının seviyesini gizlemek için aile üyelerine, danışmana ve diğer kişilere yalan söylemesi.
  • Yasa dışı eylemler: Kişinin kumar alışkanlığını finanse edebilmesi için yasal olmayan işlere girişmesi.
  • Zarar görmüş önemli ilişkiler: Kişinin kumar oynama davranışı yüzünden ilişkilerini, mesleğini ve eğitimsel olanaklarını tehlikeye atması veya kaybetmesi.
  • Bailout: Kişinin kumar sonucunda yaşadığı mali sıkıntılardan kurtulması için çevresindekilere güvenmesi.
  • Kontrol kaybı: Kişinin kumar alışkanlığını kaybetmesi kontrol edebilmesi ya da kesebilmesi için tekrar eden başarısız denemelerde bulunması.

Kumar oynayan kişilerde bu on belirtiden beş veya daha fazlasının olması patolojik kumar bağımlılığının, üç veya dört olması problem olabilecek kumar alışkanlığının, bir veya iki tane olması riskli kumar oynama alışkanlığının göstergesi olarak belirtilmektedir.

Duvarcı ve Varan (2001) patolojik kumar oynama davranışının değerlendirilebilmesi ve yaygınlık çalışmalarında kullanılabilmesi için South Oaks Gambling Screen’i (South Oaks Kumar Tarama Testi) türkçeye çevirmiş, güvenirlik ve geçerlik çalışmalarını yapmışlardır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kumar Bağımlılığı Sınıflandırması

Kumar Bağımlılığı Sınıflandırması Nasıldır? Kumar Bağımlılığı Sınıflandırması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığı Sınıflandırması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat