Anasayfa / Sağlık Rehberi / Kumar Bağımlılığı / Kumar Bağımlılığı Türleri
Kumar Bağımlılığı Türleri

Kumar Bağımlılığı Türleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kumar Bağımlılığı Türleri Nelerdir? Kumar Bağımlılığı Türleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığı Türleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kumar çok çeşitli aktiviteleri içerir; iskambil, rulet, zar, spor bahisleri, oyun makineleri, piyangolar, tombala, borsa, beceri isteyen oyunlar vb. Kumar oyunları üç grupta toplanmaktadır.

  1. Yalnızca şansa dayanan oyunlar; rulet, barbut gibi
  2. Becerinin şansla birlikte kombine olduğu oyunlar; borsa, poker, at yarışları gibi
  3. Yalnızca beceriye dayanan oyunlar; briç gibi

Bu oyunlara baktığımızda hepsinin bağımlılık derecesi birbirinden farklıdır. Devamlı olan oyunların bağımlılık yapma potansiyeli daha yüksektir. Örneğin oyun makineleri sürekli oynanabilen oyunlardır ve insanlar makineye para attıkları sürece oyun devam eder. Spor loto gibi oyunlar devamlı olmayan haftada bir olan oyunlardır. Bu yüzden devamlı oyunların devamlı olmayan oyunlara göre bağımlılık yapma potansiyeli daha yüksektir.

Ülkemizde devlet tarafından oynatılan kumar türleri ve bağlı bulundukları resmi kurumlar Milli Piyango İdaresi, Spor-Toto Teşkilatı, Türkiye Jokey Kulübü ‘dür. Ayrıca kahvelerde, derneklere bağlı lokal ve kulüplerde ve “bitirimhane” (kahvelerin özel bölümleri) olarak adlandırılan yerlerde yasadışı olarak yaygın şekilde kumar oynanmaktadır. Kazı kazan, sayısal loto, at yarışları gibi oyunlarla başlayan kumar tutkusu son zamanlarda internet üzerinden ulaşılan kumar siteleriyle yeni bir boyut kazanmıştır. Kumarın türleri olduğu gibi kumar oynayan kişilerde dört gruba ayrılmıştır.

  • Profesyonel kumarbazlar: Geçimlerini kumar oynayarak sağlarlar. Kumar oynamak onların “iş”idir. Kumar dışında başka sosyal aktiviteleri de mevcuttur.
  • Sosyal kumarbazlar: Heyecan ve eğlence için kumar oynayan kişilerdir.
  • Suçlu kumarbazlar: Genelde uyuşturucu/ silah satışı gibi yollardan elde ettikleri parayla kumar oynarlar. Bu kişilerde sıklıkla antisosyal kişilik bozukluğu görülür. Patolojik kumarbazlardan farklıdırlar. Örneğin, yasadışı yollardan elde ettikleri parayı geri ödeme amacı gütmezler, kaybettikleri zaman başkalarını suçlar, kavgalar çıkarırlar ve patolojik kumarbazların aksine suçluluk,pişmanlık, depresif ruh hali sergilemezler.
  • Patolojik kumarbazlar: Kumar konusunda kontrollerini kaybetmiş kişilerdir. Kötü sonuçlarına rağmen kumar oynamaya devam ederler. Kumar oynama sıklıkları, kumara yatırdıkları para miktarı, kumar parası bulmak için harcadıkları zaman artar ve bu artışı durduramazlar.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kumar Bağımlılığı Risk Faktörleri

Kumar Bağımlılığı Risk Faktörleri Nelerdir? Kumar Bağımlılığı Risk Faktörleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığı Risk Faktörleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat