Anasayfa / Sağlık Rehberi / Kumar Bağımlılığı / Kumar Bağımlılığı Tedavisi
Kumar Bağımlılığı Tedavisi

Kumar Bağımlılığı Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kumar Bağımlılığı Tedavisi Var Mıdır? Kumar Bağımlılığı Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığı Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Patolojik kumarın tedavisinde en güncel yaklaşım bilişsel davranışçı yaklaşımdır. Bu tedavi yönteminde amaç kişinin algılama ve irrasyonel düşünme gibi hatalı kognisyonlara karşı farkındalık geliştirmek ve bunları daha iyi uyum sağlayan adaptif şemalarla değiştirmek amaçlanmaktadır. Tedavi programı kişiye göre düzenlenmekle birlikte kişinin inkarının kırılması, sorunlarıyla yüzleştirilmesi, sorunlarla başa çıkma ve hayır diyebilme becerilerinin geliştirilmesi, bağımlılık kavramının öğretilmesi temel hususlardır. Bunların yanında aileye yönelik bilgilendirme çalışması yapılması aile içindeki ilişkilerin düzeltilmesi uygulanan tedavi programının etkinliğini arttırmaktadır.

Ayrıca patolojik kumar bağımlılığına eşlik eden depresyon, alkol veya madde kullanımı gibi hastalıkların tespit edilerek tedavi edilmesi gereklidir. Başarılı bir tedavi programının oluşturulmasında kişinin eski davranış şeklinin ve yaşam tarzının değiştirilmesi relapsların önlenmesi açısından önemlidir. Patolojik kumar oynamanın farmakolojik tedavisini inceleyen çalışmalara çeşitli SSRI’ ların, opiyad antagonistlerinin ve duygudurum düzenleyicileri kısa dönem etkili olduğu görülmüştür.

Kumar oynama düşünceleriyle başa çıkabilmek için yapılan öneriler şunlardır:

  • Kumar oynanan yerlerden uzak durmak gerekmektedir. İnternette kumar oynatılan sitelerden uzak durulmalıdır.
  • Kumar oynama düşüncesini oluşturan şeylerden uzaklaşılmalıdır (at yarışı programları, “casino” reklamları, piyango biletleri vs.)
  • Kumarla ilgisi olan kişilerden uzak durulmalıdır.
  • Kumar üzerine yapılan tartışmalara girmekten kaçınılmalıdır.
  • Üzerinizde günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar para bulundurulmalıdır. Kredi kartları ve ATM kartlarını kullanılmamalıdır.

Davranışınızı değiştirin. Adsız kumarbazlar üyeleri, öfke, sabırsızlık, tembellik ve kendine acıma gibi duyguların, kişileri tekrar kumar oynamaya ittiğini belirtmişlerdir. Uzak durabilmek için yaşam tarzının değiştirilmesi, olumsuz alışkanlıkların yerine olumlu davranışların konulması gerekmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kumar Bağımlılığında Eştanılı Durumlar (Komorbidite)

Kumar Bağımlılığında Eştanılı Durumlar (Komorbidite) Nelerdir? Kumar Bağımlılığında Eştanılı Durumlar (Komorbidite) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kumar Bağımlılığında Eştanılı Durumlar (Komorbidite) yazısını sadece...

Kapat