Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Yürüyüş & Koşu / Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır?
Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır? Koşarken Doğru Nefes Alma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Eğer koşmaya yeni başlayanlardansanız ve bu konuda zorlanıyorsanız işte size işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu!

Ağzınızdan ve burnunuzdan nefes alın

İhtiyacınız olan bütün nefesi alabilmeniz için burnunuzdan ve ağzınızdan nefes alıp, vermeniz gerekmektedir.

Bir ritim oluşturun
Kendinize uygun bir nefes alıp verme ritmi oluşturun. İlk başta tuhaf ve zor gelse de buna zamanla alışacak ve farkında olmadan yapacaksınız. Mesela; 3 adım boyunca nefes alın, 1 adımda nefesinizi tutun ve iki adımda nefesinizi verin.

Kuvvetli bir şekilde nefes verin
Nefesinizi verirken, sert bir şekilde, ileri iterek verin. Ciğerlerinizdeki tüm nefesi dışarıya veriyor hissini hissetmelisiniz.

Dolu dolu soluk verin
Daha önce de bahsettiğimiz gibi derin nefes alın ve dolu dolu nefesinizi verin. Eski havayı mümkün olduğunca ciğerlerinizden atın.

Derin nefes alın
Koşarken, çoğumuzun yaptığının aksine, derin nefesler almamız gerekir. Alabildiğiniz kada çok nefes alın.

Müzik yardımcı da olabilir zararlı da olabilir
Koşarken bir ritim tutturmakta ya da kafanızı dağıtmakta zorlanıyorsanız, müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Ya da bunu yapıyor ve bir fayda göremiyorsanız, müzik dinlemeyi bırakabilirsiniz. Müzik, bazı koşucuların nefes ritmini ayarlamasına yardımcı olurken, bazılarının da dikkatini dağıtarak, ritim tutturmasını engeller.

Konuşma testini uygulayın
Koşarken doğru nefes alıp, almadığınızı anlamanız için uygulayabileceğiniz basit bir test var. Eğer koşarken sohbetinize devam edebiliyorsanız, doğru nefes alıyorsunuz demektir. Eğer devam edemiyorsanız, yanlış nefes alıyorsunuzdur.


Umarız koşarken bu ipuçlarımız size yardımcı olur!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Koşmak İçin Harika Nedenler

Koşmanın Faydaları Nelerdir? Koşmanın Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Koşmak İçin Harika Nedenler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat