Koliti Dengeleme Yöntemleri

Koliti Dengeleme Yöntemleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Koliti Dengeleme Yöntemleri Nelerdir? Koliti Dengeleme Yöntemleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Koliti Dengeleme Yöntemleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kolit (kalın bağırsak iltihabı) ve mide problemleri günlük hayatı zorlaştırırlar.

Mide bulantısı, mide ağrısı, kramplar kimi zaman sizi işinizden edebilir, arkadaşlarınızla eğlenmenizi engelleyebilir. Doktorunuzla görüşüp kullandığınız tedavi yönteminin yanı sıra, semptomlarınızı rahatlatacak yöntemlerinizle kolitinizi dengeleyebilir, kontrol altına alabilirsiniz.

Yoga ya da meditasyon yapın
Yoga ve meditasyon, kolit semptomlarını rahatlatır. Stres seviyenizi düşürür, sakinleşmenizi ve sepmtomlarınızı kontrol altına almanızı sağlar.

Bol bol dinlenin
Uykusuz kalmak kolit semptomlarınızın artmasına neden olur. Günde 7-9 saat arasında uyumaya özen gösterin.

İşlenmemiş gıda tüketin
Koliyi dengelemenin en önemli yöntemlerinden biri mümkün olduğunca az işlenmiş gıdalar tüketmektir. Beslenmenizi mümkün olduğunca doğal tutun ve kızartmalardan uzak durun.

Zencefil çayı için
Sindirim sistemine çok faydalı olan zencefil çayı, mide bulantısını da ortadan kaldırır. Üstelik kolit semptomlarına da çok iyi gelen zencefil çayını, tüketmeye özen gösterin.

Soğuk/sıcak kompres uygulayın
Mide ağrısı geldiği zaman sıcak ya da soğuk kompres uygulamak iyi gelecektir. Donmuş sebze paketleri ya da sıcak pedler size yardımcı olabilirler.

Hayır demeyi öğrenin
Stres, koliti tetikleyen en önemli şeylerden biridir. Kolitinizi kontrol altında tutmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri hayır demeyi öğrenmek, stres seviyelerinizi kontrol altında tutmaktır.

Hangi yiyeceklerin kolitinizi tetiklediklerini bulun
Bazen, sağlıklı beslenseniz bile, yiyecek alerjileri kolitinizi tetikleyebilir. Bu nedenle, hangi yiyeceklerin kolitinizi tetiklediğini bilmek işinize yarayacaktır. Koliti en sık tetikleyen şeyler; buğday, süt ürünleri, kırmızı et, soya ürünleri, kafein, işlenmiş şeker, kabuklu deniz ürünleri, muz, çikolata ve hazır salata soslarıdır.

Kolit problemi için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Dik Durmanın Faydaları

Dik Durmanın Faydaları Nelerdir? Dik Durmanın Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dik Durmanın Faydaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat