Kokainin Etkileri

Kokainin Etkileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kokainin Etkileri Nelerdir? Kokainin Etkileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kokainin Etkileri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Temel farmakodinamik etkisi, sinir uçlarında dopamin adı verilen maddenin geri alimini engellemesidir. Böylece hem D1, hem de D2 reseptörleri aktive olur. Dopamin geri aliminin engellemesinin yanında diğer nörotransmitterlerin (norepinefrin, serotonin) geri alımını da engeller.

Bunun sonucu sinir uçlarında bu maddeler birikir. Bu maddelerin birikmesi ile bu maddelerin gösterdiği etki de artar. Kokain az miktarda alındığı zaman, öfori hali denilen, keyif, coşkunluk ve neşe hali verir. Kişinin kendine olan güveni artar.

Ruhsal ve fiziksel işlevleri artırdığı düşünüldüğü için de kullanılmaktadır. Kullanımını takiben taşikardi ya da bradikardi (kalp atışının hızlanması ya da yavaşlaması), pupiller dilatasyon (göz bebeklerinin büyümesi), kan basıncında düşme ya da artma gözlenir.

Alınan kokain miktarı arttıkça çeşitli idrak yanılmaları, illüzyonlar ve halüsinasyonlar ortaya çıkar. En sik görülen halüsinasyonlar dokunma ile ilgilidir. Kokain kullanan kişi, derisinin altında kurtçukların yürüdüğünü veya renkli ve hareketli görme halüsinasyonları yaşadığını söyler. Kokainin beynin kan akimini ve glikoz kullanımını azalttığı bildirilmektedir.

Kokainin etkileri kısa zamanda ortaya çıkar ve kaybolur. Alimini takiben etkisini hemen gösterir. Yaklaşık 30 ile 60 dakika içinde etkisi kaybolur. Bu süre zarfında eğer tekrar kokain alınmazsa yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler oldukça tatsızdır. Yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmaması için dozun hemen alınması gerekir.

Etkisi kaybolmasına rağmen, kan ve idrarda 10 gün süre ile kokain metabolitleri bulunur. Bağımlılık yapıcı etkisi oldukça yüksektir. Psikolojik bağımlılık bir kez kullanıldıktan sonra bile gelişebilir. Tekrarlanan kullanımlardan sonra tolerans gelişir ve fizyolojik bağımlılık oluşur. Kokain kesildiğinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkar, ancak bu etkiler eroin, morfin gibi opiyatlar ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kokainin Genel Özellikleri

Kokainin Genel Özellikleri Nedir? Kokainin Genel Özellikleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kokainin Genel Özellikleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat