Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​
Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​

Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Farkı Nedir?

Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​ Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Farklar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Farklar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Klasik Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Çiftler kendi kendilerine bebek sahibi olamazlarsa kurumlardan yardım alırlar. Yapılan tetkik ve araştırmalara göre tüp bebek tedavisine karar kılabilmek için bir takım aşamalardan geçilir. Yumurtlama problemleri, endometriozis gibi rahatsızlıklar varsa klasik tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmek için işlemler başlatılır. Klasik tüp bebek tedavilerinde anne yumurta hücresi ve baba yumurta hücresi çeşitli tekniklerle alındıktan sonra laboratuarda bir araya getirilir ve birlikte bırakılarak döllenmeye zemin hazırlanır. Tüm bu koşullar kadın bedeni gibidir ve ısı kültür ayarlaması yapılarak döllenebilme için tüm olanakları sağlanır. Burada döllenen yumurta embriyoya dönüşecek ve anne rahmine zerk edilmek üzere hazır bekleyecektir.


Mikroenjeksiyon Nedir?
Mikroenjeksiyon ile yapılacak olan tüp bebek tedavilerinde klasik yönteme göre bir takım ayrıcalıklar olacaktır. Hastaların bedeni yapısına göre avantajların yüksek olacağı koşullar bulunacaktır. Azospermi ve erkenden menopoza geçen hastalar için tercih edilebilecek ileri teknik üreme sistemini sağlayacaktır.


TESE gibi ileri teknik yöntemlerle baba adayından alınacak olan sperm, döllenme için daha seçici şartlarda kullanılacaktır. Kendi haline döllenmek üzere bırakıldığı zaman döllenme ihtimali zayıfsa akıllara mikroenjeksiyon tekniğinden faydalanmak gelir. Çünkü mikroenjeksiyon ile tüp bebek tedavisi yapılıyorsa anne adayında alınan iyi kalitede yumurta hücresine baba adayından zor koşullarda elde edilmiş sperm hücresi bizzat içerisine özel iğne ile zerk edilecek ve zorunlu döllenme şansı sağlanacaktır. Klasik tüp bebek tedavilerinde tüm koşulları hazırlanan hücrelere fonksiyonel görevler düşmektedir ve buluşmaya yardım edilerek döllenme izni verilmektedir.

Mikroenjeksiyonda bizzat yumurta hücresine yerleştirilen sperm hücresi için çıkış olmayacak ve döllenme şansı kat ve kat daha fazla olacaktır. Yalnız yüzde yüz döllenme olayı gerçekleşecek diye bir durum söz konusu değildir. Belirleyici olan spermin döllenme fonksiyonunun olup olmayacağıdır. Çünkü hareket kabiliyeti ekarte edilmiş olup birebir yumurta hücresine verildiği için şans fazla olacak ama yinede garanti verilemeyecektir.

Mikroenjeksiyon tekniğinin kullanılmasında kriter olabilecek sebepler nelerdir?

  • Klasik tüp bebek tedavisi ile gebe kalamayan kişiler için uygulanabilir.
  • TESE ile sperme ulaşılmış baba adayları varlığında uygulanabilir.
  • Döllenme olayı gerçekleşemeyecek kadar az fonksiyonlu, hareket kabiliyeti zayıf spermlerin varlığında şans getirebilir.
  • İleri yaş hastaların çok fazla bekleme şansları kalmamış ise daha garantici yaklaşımla mikroenjeksiyon tedavileri düşünülebilir.
  • Erkenden menopoza girme ihtimali olan ve çok kötü over rezervi olan hastalarda başarı şansını artırmak için düşünülebilir.


Tüp Bebek Klasik Yolla Mı Uygulanacak Mikroenjeksiyonla Mı?

Burada kararı verecek olan hekimdir. Hastaların bu konuda diretmeleri yanlış olabilir. Kuruma ve doktora duyulacak olan güven tüp bebek tedavilerinde çok önemlidir. İyi bir kadın doğum uzmanı çiftleri her açıdan değerlendirecek ve tedaviyle eş zamanlı olarak neler yapılması gerekecekse protokolde bildiriyor olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tedavisinde Kanıta Dayalı Olmayan Tedaviler Nelerdir ?

Tüp Bebek Tedavisinde Kanıta Dayalı Olmayan Tedaviler Nelerdir ? ​ Tüp Bebek Tedavisinde Kanıta Dayalı Olmayan Tedaviler Nelerdir ? Tüp Bebek...

Kapat