Kızamıkçık Hastalığı

Kızamıkçık Hastalığı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kızamıkçık Nedir?​ Kızamıkçık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kızamıkçık Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kızamıkçık hastalığı Rubella ismi verilen bir virüs sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık türü olan kızamıkçık hastalığını 1929 yılında ilk defa Nagner, kızamık ve kızıldan ayırmayı başarmıştır. Özellikle çocuklarda görülen bu bulaşıcı hastalık kendisini biraz geç göstermektedir. Bu hastalık virüsüne maruz kalanlarda 16-18 gün sonra hastalık ortaya çıkmaktadır.

Düşük derecede ateş, kırgınlık, iştah kesilmesi, öksürük, aksırık, düşük derecede ateş, kulak arkası ve ensedeki lenf bezlerinde büyüme ilk belirtileridir.

Bu belirtilerin ardından vücutta pembe renkli döküntüler belirir, yüz bölgesinde başlayıp vücudun aşağı kısmına doğru iner. Ateş bu dönemde bir miktar yükselebilir. Döküntülerin yoğunluğu kızamığa göre daha azdır ve 1 ile 3 gün içerisinde kaybolurlar.

Kızamıkçık bebeklerde hafif atlatılan bir hastalıktır ancak hamilelik döneminde yakalanılması daha risklidir. Hamilelikte, özellikle de fark edilmeden geçirilirse düşük, ölü doğum, doğan bebeklerde zeka geriliği ve sağırlık, körlük, kan hastalıkları gibi anomalilere yol açabilir.

Bunu önlemek için kız çocuklarının doğurganlıktan önceki dönemde mutlaka kızamıkçık aşısını olması gerekir. Anne adayları eğer aşılanmış değillerse kızamıkçık geçiren çocuklardan uzak durmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır?

Çocuk Felci Nedir?​ Çocuk felci hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir? Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır? yazısını sadece bilgi...

Kapat