Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?
Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?​ Kızamık​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kızamık Nedir? Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kızamık , virüslerin etken olduğu , 2 – 5 yılda bir artışlar gösteren , tüm dünyada görülebilen, aşılanmamış toplumlarda tüm topluma yayılabilecek kadar bulaşıcı, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Yıllardır aşı ile korunulabilen bir hastalık olmasına rağmen , 1980 ’li yılların sonu ile 1990 yılı başında kızamık vakalarında yeniden artışların görülmesiyle birlikte , aşı şeması yeniden gözden geçirilmiştir. . Ülkemizde de 1985 yılındaki aşı kampanyasını takiben kızamık vakaları azalırken , 1993’de yeniden artış göstermiştir.

Aşının düzenli olarak uygulandığı ülkelerde bu hastalık, okul öncesi aşısız çocukların hastalığı şeklinde görülür. Gelişmiş ülkelerde hastalık için en riskli grup okul çağı çocukları iken , gelişmekte olan ülkelerde 6 – 24 aylık çocuklarda görülür. Kızamık virüsünün bulaşması , infekte solunum sekresyonlarıyla ve yakın temas yoluyla olur. Virüs , düşük nemli ortamlarda, havada , infekte damlacıklar halinde saatlerce kalabilir. Bu nedenle kış aylarında hastalığın görülme ihtimali artar.

Kızamık virüsü vücuda alındıktan 10 – 14 gün sonra yoğun yaşanan nezle belirtileri şeklindeki ilk belirtiler başlar. Yüksek ateş ,mide bulantısı , burun akıntısı , gözlerde kızarma ve sulanma , ışığa karşı hassasiyet ,kaslarda yaygın ağrı , boğaz ağrısı ve kuru öksürük başlıca belirtilerdir. Tipik döküntüsünden bir iki gün önce ağız içinde, gri – beyaz renkli toplu iğne başı büyüklüğünde , sayıları değişken olabilen bir oluşum belirir. Bundan hemen sonra , yüzden başlayarak vücudun alt kısımlarına doğru ilerleyen , en son avuç içi ve ayak tabanlarında görülen ,ciltten kabarık , pembemsi kırmızı renkli , birbirleriyle birleşebilen ve üzerlerine basınca rengi solan tipik kızamık döküntüleri başlar. Bu döküntüler yaklaşık 7 –10 gün kadar kalırlar ve genellikle soyulmadan yerlerinde kahverengi iz bırakarak kaybolurlar. Tüm hastalığın seyri , eğer bir başka hastalığa dönüşmezse , yaklaşık 10 – 15 gün kadardır. Bu sürenin sonunda döküntülerin de kaybolmasıyla hastalar iyileşirler.

Kızamık hastalığı , tipik seyir gösterdiği durumlarda , kendine özgü olan ağız içi oluşumlarının ve döküntüsünün görülmesiyle rahatlıkla tanınabilir. Ama bazen , virüsle temas ettikten sonra koruyucu immunglobulin yaptıranlarda ya da ölü virüs içeren aşı yaptıranlarda hastalık tipik seyretmez. Bu durumlarda ya da kızamıkçık , kızıl , enfeksiyozmononükleoz ( öpücük hastalığı ) , menenjit , 5. hastalık , 6. hastalık , ilaç döküntüleri gibi diğer döküntülü hastalıkları taklit ettiğinde hastalığın kesin teşhisi için , kanda bu virüs için özel olarak oluşan koruyucu hücreleri ( antikorları ) saptamak gerekir.( Anti rubeola Ig M ve Ig G ) 

Kızamık sonrası ,ateşin uzun süre devam ettiği durumlarda , A vitamini eksikliği olanlarda daha sık olmak üzere , orta kulak iltihabı , zatürree , beyin iltihabı , körlük , karaciğer iltihabı , apandisit , kalp zarı iltihabı , böbrek bozukluğu ve nadir olarak da ölüm görülebilir. Çok nadiren kızamıktan yaklaşık 7 yıl sonra , yine ortalama 9 yaşlarında ve erkeklerde dejeneratif bir beyin hastalığı ( subakut sklerozan panensefalit ) da görülebilir. Hamilelik sırasında kızamık geçirenlerde düşük ve erken doğum yapma ihtimali vardır. Genel olarak bağışıklık sistemi yetersiz olanlarda , normal olanlara göre hastalık daha uzun sürer , daha şiddetli seyreder ve ölümle sonuçlanabilir.

Kızamığın özel bir tedavisi yoktur. Hastalık sırasında destekleyici olarak ateş düşürücüler, bol sıvı , balgam söktürücüler ,A vitamini içeren ilaçlar kullanılabilir. Çevrenin nemlendirilmesi yararlı olabilir.Sonradan bakteriyel bir hastalık ilave olmazsa antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur.


Kızamıktan Korunma Yolları
Bütün vakalar döküntünün ilk 4 günü solunum yoluyla bulaştırmaları engellenecek şekilde izole edilmelidirler.

Hastalıktan korunma büyük oranda aşı yoluyla sağlanmaktadır. Kızamığın ölü virüs içeren aşısı yan etkilerinden dolayı 1967 yılından beri terk edilmiş ve 1960’lı yıllardan itibaren canlı , hastalık yapma gücü engellenmiş virüslerle hazırlanan aşısı kullanılmaya başlanmıştır. 1976 yılından beri tüm sağlıklı bebeklere 15. ayda kızamık aşısının uygulanması önerilir.Ancak bebeklerin 1 yaşına gelmeden önce kızamık virüsü ile karşılaşma riskleri yüksekse , ilk aşılama 9. ayda da yapılabilir. Ülkemizdeki aşı uygulama takviminde de ilk doz kızamık aşısı 9. aydadır. Bunu takiben 15. ayda bir doz daha yaptırmak gerekir. 1990’lı yılların başından itibaren 15. aydaki aşıdan sonra 4 – 6 yaşında veya 11 – 12 yaşında da aşı yapılması önerilmeye başlanmıştır. Kızamık aşısı , kızamık – kızamıkçık – kabakulak( MMR ) aşısı şeklinde de yapılabilir. Aşılama ile % 95 oranında bağışıklama sağlanır. O sırada yüksek ateş ,bağışıklık sisteminde baskılanma ya da yetersizlik , hamilelik varsa aşı yapılmamalıdır. Kızamık virüsü ile temastan sonraki 72 saat içinde aşı yapılırsa , koruyucudur.

Hamilelerde , bağışık sisteminde yetersizlik olanlarda , 1 yaşın altındaki kızamık virüsü ile temas edenlerde ilk 6 gün içinde , kızamık geçirmekte olan anneden doğan bebeklerde korunma , hazır antikorlarla ( immunglobulin ) sağlanır. Bu korunma kısa süreli olur.

2004 yılında Türkiye’de kızamığı ortadan kaldırıcı çalışma sağlık bakanlığı tarafından yeniden başlatılmıştır. Öncelikle ilköğretim çağındaki çocuklarda başlatılan çalışma ile Türkiye genelinde binlerce çocuğa aşı yapılması sağlanmıştır. 2004 yılı içinde ağırlığın okul öncesi çocuklara ve okula devam etmeyen 6 14 yaş arasındaki çocuklara verilmesi planlanmıştır. Hedeflenen sayılara ulaşılırsa , Türkiye , Avrupa’da yürütülen en büyük kızamık kampanyasını gerçekleştiren tek ülke olacaktır.

Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon kızamık vakası ve kızamığa bağlı yaklaşık 800 bin ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Şu anda dünyadaki çocuk ölümlerinde , aşıyla önlenebilen hastalıklar arasında kızamık ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni , kızamık aşısının yeterince yapılamaması olarak açıklanmaktadır. Hastalıktan korunmanın tek yolu AŞILANMAKTIR !!!

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rotavirüs Nedir?

Rotavirüs Nedir?​ Rotavirüs​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rotavirüs Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat