Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler
Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler

Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler Hangileridir? Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kışın Bol Bol Tüketmeniz Gereken Vitaminli Besinler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

İmmün sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız bu besinleri tüketmenizi öneririz.


Portakal

Kış ve C vitamini deyince akla ilk gelen meyve olan portakalı salatalarınızda, atıştırmalık olarak ya dasmoothielerinizde bol bol tüketin.

Ananas
C vitamini açısından zengin olan ananas, aynı zamanda son derece lezzetlidir. İçeriğindeki enzimler sindirim sisteminizi düzenler, şişkinliği önler ve vücudunuzun su ihtiyacını karşılar. Fakat bu meyvenin yüksek oranda şeker içerdiğini aklınızdan çıkartmayın.

Turp
Pek çok kişi turp sevmez ama turp, son derece sağlıklı bir besindir. İyi bir C vitamini kaynağıdır ve patates gibi fırında pişirilebilir, salataya eklenebilir ya da soslarda kullanılabilir. Turbun, antiviral özelliği bulunmaktadır.

Etli ve zarlı kabuksuz meyveler
Bütün bu tip meyveler C vitamini açısından zengindirler ve fazla şeker içermezler. Çilek, ahududu, yabanmersini… tercihiniz ne olursa olsun C vitamini de içerecektir. Bu meyveleri bol bol tüketin ve sağlıklı kalın.

Marul
C vitamini açısından zengin olan marul, A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

Tatlı patates
Mükemmel C, A, B-12 ve B-6 vitamini kaynağı olan tatlı patatesler lif açısından da zengindirler. Ayrıca yüksek oranda potasyum içerdikleri için şişkinliği, eklem ağrılarını ve başağrılarını da önler.

Salatalık
C vitamini açısından zengin olan bir diğer besin salatalıktır. Salatalığı pek çok şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik salatalık, mide iltihaplanmasına da iyi gelir.

Domates
İçeriğindeki antioksidan, likopen ve C vitamini onu hergün tüketmeniz için en iyi nedenler! Unutmamanız gereken bir nokta ise domatesin ısıtıldığı zaman C vitamini oranının azaldığıdır.

Kırmızı dolmalık biber
Doğal olarak tatlı, düşük şeker oranına sahip kırmızı dolmalık biberler, C vitamini açısından da zengindirler. Salatanıza, yemeklerinize, çorbanıza ekleyin ya da atıştırın. Seçim sizin!

Havuç
C vitamini, beta-karoten, magnezyum ve lif açısından zengin olan havuç, immün sisteminizin sağlıklı kalmasını sağlar ve gözleriniz için faydalıdır.

Vişne
Yüksek oranda C vitamini içeren, iyileştirici özelliği olan vişneyi tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Potasyum Açısından Zengin Gıdalar

Potasyum Açısından Zengin Gıdalar Hangileridir? Potasyum Açısından Zengin Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Potasyum Açısından Zengin Gıdalar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat