Anasayfa / Alternatif Tıp / Şifalı Bitkiler Ve Faydaları / Kış Hastalıklarının Çaresi Kara Mürver’de
Kış Hastalıklarının Çaresi Kara Mürver'de

Kış Hastalıklarının Çaresi Kara Mürver’de

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hanımeligiller familyasından Kara Mürver, son yıllarda şifa gücü yeniden keşfedilen doğanın insana armağanlarından biri.

Halk arasında “Terleme çayı”, “Patlangıç”,” Melesir” gibi farklı isimlerle bilinen Kara Mürverin ülkemizde ağaç formundaki Sambucus nigra ve otsu formdaki Sambucus ebulus olmak üzere 2 türü doğal olarak yetişmektedir. Mürver meyvelerinden marmelat, reçel; çiçeklerinden de reçel ve içecek yapılır. Anadolu’da daha çok çıban, hemoroit, kabakulak ve nefes darlığı için kullanılır. Yetiştirilmesi ise son derece kolaydır.

Aslında Kara Mürverin sağlığa çok daha fazla faydası olduğu günümüzde bilinmektedir. Kış aylarında çiçek ve taneleri demlenerek tüketildiğinde vücudun direncini artırıp bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve gribal enfeksiyonlara karşı koruduğu bilinmektedir. ‘Terleme çayı” olarak da isimlendirilmesine neden olan terletici etkisi ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

KARA MÜRVERİN KULLANILABİLECEĞİ DİĞER DURUMLAR ŞUNLARDIR:

♦ Anne sütünü artırdığından emziren anneler için çok önemli bir bitkidir.

♦ Balgam söktürür.

♦ Ateş düşürür.

♦ Sinirleri yatıştırarak vücuda dinginlik, rahatlık verir.

♦ Vücudun direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

♦ Toksinleri atmaya yardımcı olur.

♦ İdrar söktürür.

♦ Güneş yanıklarının ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

♦ Müshildir.

♦ Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.

Mürverin kabuğu da müshil etkisi gösterir, kusturucu etkisi vardır, idrar söktürür ve harici kullanıldığında cildi yumuşatır, yaraları iyileştirir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Arının İnsana Armağanı Apiterapi

Apiterapi kelimesinin kökeni Latince "balansı" anlamına gelen (Apis mellifera) ve "tedavi" anlamına gelen yine latince (therapia) sözcüklerinden oluşmaktadır. Apiterapi çok...

Kapat