Kış Aylarında Nasıl Beslenilmeli ?

Kış Aylarında Nasıl Beslenilmeli?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kış Aylarında Nasıl Beslenilmeli, nelere dikkat edilmeli? Kış Aylarında Nasıl Beslenilmeli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kış Aylarında Nasıl Beslenilmeli​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kış Aylarında Doğru Beslenmek

Kışın kilonuzu korumak veya kilo vermek için beslenme alışkanlıklarınıza çok dikkat etmeniz gerekir.

Kilo vermeye veya sadece verdiğiniz kiloyu korumaya çalışıyorsanız Kış ayları herhalde yılın en zor dönemlerinden biridir. Soğuk havanın etkisi ile metabolizma bir miktar hızlanmakta ve vücut ısı dengesini koruyabilmek için yeme ihtiyacını arttırmaktadır.

Kış aylarında soğuk artar ve kapalı mekanlarda kalma nedeniyle fiziksel aktiviteler azalır, bu dönemde çoğumuz evde kalıp tembellik yapmayı tercih ederiz, halbuki spor sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır, metabolizmanızı hızlandırmak için kullanacağınız en iyi yoldur. Vücudunuzun kas oranını arttırdıkça, kilo vermeniz hızlanır.

Protein tüketimi kas yapmanıza yardımcı olur. Derisiz tavuk, hindi, balık, yağsız kırmızı et, yağsız süt vesüt ürünleri, kuruyemiş, bakliyatlar ve soya gibi protein kaynaklarından yemenizi tavsiye ederiz.

Kış ayları havaların soğuk olduğu, güneşin parlamadığı bir mevsim olduğundan kendimizi hafif depresif hissedip, zaman zaman yemeği kendimizi rahatlatmak için kullanabiliriz. Kremalı çorbalar, patates kızartması, beyaz ekmek, kakaolu süt, çikolata ilk aklımıza gelen yiyecekler olabilirler. Haydi, bir gayret gösterelim ve bu yiyeceklerin yerine örneğin güzel bir sebze çorbasını, haşlama taze patatesi, 2 kare %80 kakao bitter çikolatayı, tam buğday ekmeğini, light sütle yapılmış kakaolu sütü deneyelim.

Fiziksel aktiviteler azalmasıyla kışın kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, tam tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Günde 8 -10 bardak su içilmesi de kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. 

Kışın güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2 – 3 kere balık yenilmesine özen gösterilmelidir.

Çay, kahve, gazlı içecekler diüretik etkiler gösterdiklerinden, vücuttaki su dengesi üzerine olumsuz etkiler yaratırlar. O nedenle suyun yerini tutmazlar. Su vücuttan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. 

Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, zencefil, rezene, nar, ekinezya, kekik otu gibi bitki çaylarının da yaygın görünen Kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Omega 3 Nelerde Bulunur?

Omega 3 Nelerde Bulunur, Neler Omega 3 İçerir? Omega 3 Almanın Sağlıklı Yolları​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Omega 3 Almanın Sağlıklı Yolları yazısını...

Kapat