Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Kına Ağrı Kesici Olarak Tescillendi
Kına Ağrı Kesici Olarak Tescillendi

Kına Ağrı Kesici Olarak Tescillendi

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Böiükbaşı, kınanın başta ağrı olmak üzere birçok tıbbi sorunun tedavisinde kullanıldığını söyledi.

Kına, litrasea familyasından gelen bir bitkiden elde edilmektedir. Birçok türü olmakla birlikte sıklıkla kullanılan yeşil kına, Güney Batı Asya, Kuzey Afrika, Avustralya, Batı Hint Adaları halkaları tarafından endemik olarak kullanılmaktadır. Tüm bu kültürlerde, kına kullanımının dini bağlantıları da vardır. Kına, naftokinon gibi onu güçlü bir “boya” yapan bileşiklerin yanısıra; tanin, kumarin, flavinoidler, fenolik asit, steroller ve ksantonlar gibi birçok biyolojik etkiye yol açan ve tedavide çeşitli tıbbi sorunların çözümünde yararlanılan maddeler de içerir.

PEK ÇOK FAYDASI VAR
Prof. Dr. Okan Böiükbaşı, “Kınanın tıbbi kullanımında; verem ilerlemesini durdurduğu, antiviral, antimikrobik, antifungal (mantarlara karşı), protein glikasyonu önleyici, yara iyileştirici, antipiretik (ateş düşürücü), analjezik (ağrı kesici), antiinflamatuvar (yangı-iltihap önleyici) özellikleri olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Mollusc, tyripanasoma, gibi hastalık etkenlerine karşı da yararlı olduğu bilinmektedir. Kına, ayrıca kanser, parazit, şeker hastalığı önleyici özelliklere sahiptir. Karaciğeri korur. Bu nedenle sarılıkta kullanılagelmiştir. Kınanın, bağışıklık sistemini olumlu yönde düzenleyici etkileri de vardır. Günümüzde Ayurvedik Tıp ve Unani Tıp (Hindistan’da halen kullanılan eski Yunan tıbbının bir formu) kına gargaralarını bademcik iltihabı, farenjit, diyare, dizanteri, ülser, barsak kurdu ve ateş tedavisinde uygulamaktadır” açıklamasını yaptı. Yararları yanında dikkat edilmesi gereken durumlar da vardır.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Efsanelerini Unutun

Yumurta yeme, soğuk havada gezme, parmaklarını çıtlatma... Yaşamınız boyunca bu uyarıları defalarca duymuş olsanız da yapılan araştırmalar, toplumca doğru olduğu...

Kapat