Kimler Anemi Riski Altında?

Kimler Anemi Riski Altında?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kimler Anemi Riski Altında? Anemi Riskini Arttıran Faktörler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kimler Anemi Riski Altında yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Anemi sık görülen bir durumdur. Tüm yaş, ırk ve etnik gruplarda görülebilir. Hem erkekler hem de kadınlar anemik olabilirler, ancak çocuk doğurma yaşlarındaki kadınlar bu durumla ilgili olarak daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni, bu yaşlardaki kadınların menstruasyon ile kan kaybetmeleridir.

Gebelik süresince demir ve folik asit düzeylerinin düşük olmasından dolayı veya kandaki değişimlere bağlı olarak anemi oluşabilir. Gebeliğin ilk 6 ayı boyunca kadınlardaki kanın sıvı bölümü (plazma) hacmi alyuvar sayısından daha hızlı bir artış gösterir. Bu da kanı sulandırarak anemiye neden olabilir.

Yaşamın ilk yılında bazı bebekler de demir eksikliğine bağlı olarak anemi riski altındadır. Bunlar daha çok erken doğmuş (prematüre) olanlar ve sadece anne sütü ile ya da demirle güçlendirilmemiş mamalarla beslenen bebeklerdir. Bu bebeklerde ilk 6 ay içinde anemi gelişebilir.

Bir ile iki yaş arası arasındaki bebekler de anemi riski altındadır. Özellikle çokça inek sütü içiyorlarsa beslenmelerinde yeterince demir yer almıyor olabilir. İnek sütünde büyüme için yeterli demir bulunmaz.. Çok fazla inek sütü içmek bebeğin ya da 1-3 yaş arası çocuğun demirden zengin besinler almasını engelleyebilir. Ayrıca vücudun demirden zengin besinlerdeki demiri emmesini de engelleyebilir.

Araştırmacılar aneminin yetişkinleri nasıl etkilediği hakkında çalışmalarına devam etmektedir. Yetişkinlerin yüzde onundan fazlasında hafif anemi biçimlerine rastlanır. Bu kişilerin çoğunda başka tıbbi durumlar da bulunur.

Başlıca Risk Faktörleri

Anemi riskini artıran faktörler arasında şunlar bulunur:
  • Demir, vitamin ve mineralden fakir beslenme,
  • Cerrahi operasyon veya yaralanmadan dolayı oluşan kan kaybı,
  • Böbrek hastalığı, kanser, diyabet, romatoid artrit, HIV/AIDS, iltihabi barsak hastalıkları (Crohn hastalığı da dahil), karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği ve tiroit hastalıkları gibi uzun süreli ve ağır hastalıklar,
  • Uzun süren enfeksiyonlar,
  • Ailede orak hücreli anemi veya talasemi gibi kalıtsal anemi öyküsünün varlığı.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Anemiye Neler Sebep Olur?

Anemiye Neler Sebep Olur? Aneminin Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Anemiye Neler Sebep Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat