Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Psikolojisi / Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor?
Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor?

Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kilo Verme Takıntınız Kilo Almanıza mı Sebep Oluyor?

Son birkaç senedir herkes sadece kilo vermeyi kendisine takıntı yapmış durumda ama kilo almanızın asıl sebebi bu kilo verme takıntınız olabilir.

Popüler rejimler işe yaramaz

Kilo konusundaki takıntınız sizi muhtemelen popüler ve hızlı sonuç verme vaadinde bulunan rejimlere yöneltecektir. Bunun dışında zayıflamak isteyen kişi ciddi kalori kısıtlamaları, zayıflatıcı ürün alımı veya iştah kapatıcı ilaç kullanımı gibi yöntemlere başvurabilir. Ama unutmamalısınız, bu yöntemlerin hepsi ürünler kullanıldığı ya da kısıtlamalar uygulandığı zaman etkili olurlar ve bu ilaçlar bırakıldığı zaman da etkilerini yitirirler. Ayrıca kas kaybına sebep olurlar ve kişinin sağlığını tehdit ederler. Kısacası bu yöntemler gerçek dışılardır, uzun süre uygulanmaları imkansız ve tehlikelidirler.

Çabuk kilo verimi uzun süreli olmaz
Hızlı kilo verimi vücuttaki suyun ve kasın kaybolması sebebiyle meydana gelir. Bu hızlı kilo vermelerde vücuttaki yağın çok azı gerçekten kaybolur. Bunun sebebi vücudunuzun aç kalımasından dolayı kendini koruma altına almasıdır. Bir diğer değişle, vücudunuz kendinizi aç bıraktığınız düşünür ve zarar görmeyi önlemek adına bazı hormonlar salgılayarak kendisini korumaya çalışır ve zayıflama sürecini durdurur. Bu, salgılanan, hormonlardan biri de kortisoldür. Bir diğer adıyla; stres hormonu. Stres hormonu, vücuttaki kas dokusunu parçalar.

Tartınızın hayatınızın kontrolünü eline geçirmesine izin vermeyin
Kilo vermeye odaklanmak stres ve gerginliğe sebep olur. Özellikle de kendinizi her gün tartıyorsanız. Stres, huzursuzluk, suçluluk duygusu ve gerginlik vücudunuzun daha çok kortisol yaymasına sebep olur. Unutmamalısınız ki, kilonuzdaki günlük dalgalanmaların sebebi hormonal değişiklikler, vücudunuzun su toplaması veya kaybetmesi gibi sebeplerden dolayı olabilir. Her gün kilonuzu tartmak yerine, belinizin kalınlığını veya vücut yağ oranınızı ölçmek, kilo takibiniz açısından daha doğru bir yöntem olacaktır. Haftada bir tartılmak ise en iyidisir.

Zayıflama haplarından uzak durun
Zayıflama haplarını kullanmak, son derece tehlikeli ve ters etkili olabilir. İştahınızı kapatmak bir süre sonra işe yaramamaya başlayacaktır çünkü metabolizmanız yavaşlar. Üstelik bazı iştah kapatıcı ilaçlar yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme gibi sağlık sorunlarına sebep olabilirler.

Sağlıklı yaşama odaklanın
Peki çözüm ne? Kilo vermek ve sağlıklı olmak için hayat tarzınızı değiştirmek. Akıllı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak zayıflamaya giden en kesin, en sağlıklı ve en başarılı yöntemdir. Sağlıklı ve kaliteli beslenerek sağlığınızı korurken, farkında olmadan kilo da verirsiniz. Üstelik ek olarak cildiniz ve saçlarınız da güzelleşecektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Zayıflamak İçin Motivasyon Kazanmanın Yolları​ Nelerdir?

Zayıflamak İçin Motivasyon Kazanmanın Yolları​ Nelerdir? Zayıflamak İçin Motivasyon Kazanmanın Yolları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zayıflamak İçin Motivasyon Kazanmanın Yolları​ yazısını sadece bilgi...

Kapat