Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz !!!
Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz !!!

Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz !!!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kilo Kontrolünde İkrama Hayır Diyebilirsiniz!!


Psikolog Banu Akman Şahin kilo kontrolünde ikramlara karşı gelebilmemiz gerektiğini vurguladı.

Psikolog Banu Akman Şahin; “Kilo kontrolünü sağlarken en çok zorlandığımız konuların başında ikramları reddetmek gelir. Bu nedenle “Hayır” demeyi öğrenmemiz gerekir.” dedi.

Kültürümüzün gereği olarak gelen konuklarımızı doyurmak için ısrarcı olduğumuzu belirten Psikolog Banu Akman Şahin gelen misafirlere; “Allah aşkına ye, ölümü gör ye, yemezsen arkandan ağlar, tabakta yemek bırakma günahtır, bir lokmadan bir şey olmaz, şimdi ye sonra diyetine devam edersin sözleri diyet yapan kişilerin, diyetlerinde başarılı olmaları için reddetmeleri gerekir.” dedi.

Diyet yaparken kişileri en çok zorlayan konuların başında ikramları reddetmek gelir diyen Hastane.com.tr yazarı Psikolog Banu Akman Şahin, Birçok kişi yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söyleyeceğini düşünerek ve belki de kendisine nasıl söylenildiğinde ne hissedeceğini düşünerek ve biraz da nasıl söyleyeceğini bilmeyerek “hayır” demekten kaçınır. Peki yemeklere hayır diyebilmek neden bu kadar zordur?


Yemekle ilgili reddetmeler ve hayır demenin ciddi sosyal ve duygusal baskıları içinde barındırdığını belirten Şahin, “Hayır demek sanki ilişkilerin zedelenmesi, bencillik, karşındakini yeterince mutlu edememe anlamını taşır. Gerektiğinde hayır diyebilmek doğru bulmadığınız şeyi yapmayarak kendinize olan saygınızın artmasını sağlar. Birilerinin sevgisini, ilgisini üstünüzde tutmak için hayır diyememekse kendinize verdiğiniz değerin düşmesine neden olur.” dedi.

“Hayır” demeyi başarın… Psikolog Banu Akman Şahin; Hayır diyebilmek sadece diyetinizin değil tüm yaşantınızın dümenini elinizde tutmanızı sağlar. Hayır diyebilmek için, öncelikle unutulmaması gereken konu yiyecekleri reddetmenin karşınızdaki kişiyi reddetmek anlamına gelmemesidir. Kimse “hayır” kelimesini ne duymayı, ne de söylemeyi sever. “Hayır” kelimesini kullanmak yerine ben dilini kullanarak “hayır” anlamına gelebilecek şeyler söyleyebilirsiniz. Misafirliğe giderken onlardan size uygun yiyecekler olup olmadığını öğrenebilir ve samimi bir davranışla ne yiyebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Psikolog Banu Akman Şahin kilo kontrolüne dikkat edip “Hayır” demekte zorlanan kişilere son olarak şu öneride bulundu: “Hayır” diyemiyorsanız bunları deneyin:

  • Yaptığınız yiyeceklerin güzel olduğuna eminim ama şu anda yemek istemiyorum.
  • Sohbetinizin tadını çıkarmak istiyorum.
  • Meyve yiyebilirsem gerçekten çok mutlu olacağım.
  • Sağlığımla ilgili çok önemli olmayan ama dikkatli olmamı gerektiren problemler var, bu nedenle yemezsem kendimi daha iyi hissedeceğim.
  • Unutmayın ki hayır demeyi başardığınız her durum kendinize saygınızı yükseltecek ve kilo kontrolünü sağlama başarısı olarak geri dönecektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Limon Zayıflatır Mı?

Limon Zayıflatır Mı? Limon Zayıflatır Mı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Limon Zayıflatır Mı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat