Anasayfa / Sağlık Rehberi / Vitamin Ve Mineraller / Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller
Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller

Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller Nelerdir? Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kilo Aldıran Vitaminler Ve Mineraller yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kilo Aldıran Vitaminler
Kilo almanın en sağlıklı ve güvenli yolu besin değeri yüksek, protein ve karbonhidratlar bakımından zengin bir beslenme programı uygulamaktadır. Sadece tükettiğiniz gıdaların kalori miktarına odaklanmak belki kilo almanızı sağlayabilir ancak damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunları riskini arttırabilir. Çünkü her kalorinin kalitesi aynı değildir ve sağlıklı kilo için kaloriyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması gerekir. Kilo aldıran vitaminler ise hem iştahı arttırırken hem de vücuttaki diğer fonksiyonları ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.


Sadece bir vitamin veya multivitamin kullanarak kilo almak pek mümkün değil. Kilo alabilmek için kendinize vitamin, mineral, protein, yağ asidi ve diğer besin ögeleri bakımından zengin bir beslenme programı hazırlamalısınız. Bunu tek başınıza yapmak yerine bir beslenme uzmanına danışmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Beslenme programının yanı sıra, çeşitli araştırmalarla sağlıklı kilo almayı hızlandırdığı belirlenmiş bazı vitaminlerden yardım alabilirsiniz.

C Vitamini: ABD merkezli “Ulusal Sağlık Enstitüsü”ne göre C vitamini metabolizmayı bir miktar yavaşlatarak kilo almaya yardımcı oluyor. Eğer aşırı hızlı metabolizma nedeniyle kilo alamıyorsanız daha fazla C vitamini tüketebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta C vitamininin vücut tarafından depolanmadığı için günlük olarak alınması gerektiğidir. Günlük olarak önerilen miktarın çok üzerinde C vitamini almanın mide bozukluklarına ve ishale neden olabileceğini unutmayın.

D Vitamini: Sağlıklı kemikler için kritik bir rolü olan D vitamini aynı zamanda özellikle hamile kadınlarda sağlıklı kilo almayı destekleyen vitaminler arasında yer alıyor. D vitamini kemik yapısını güçlendirdiği için kilo alma sürecinin önemli bir parçası olan düzenli egzersize karşı vücudun direncini arttırıyor.

Tiamin (B1 Vitamini): Suda çözünen B vitaminlerinden biri olan tiamin iştah açıcı özelliği ile kilo almayı kolaylaştırabilir. Tiamin bakımından zengin esmer pirinç, tam tahıllı ekmekleri ve eti beslenmenize ekleyerek bu vitaminden yararlanabilirsiniz.

Kilo Aldıran Mineraller
Çinko: Çinko minerali bakımından eksik beslenme iştahın azalmasına neden olarak kilo almayı zorlaştırabilir. Düzenli olarak önerilen miktarda (yetişkin erkekler için günlük 11 mg, kadınlar için 8 mg) çinko minerali almak iştah açar ve daha sık yemek yemenizi sağlar. Çinkoyu doktorunuza danışarak takviye şeklinde alabilir veya çinko bakımından zengin deniz ürünlerini, et, kuruyemiş ve süt ürünlerini daha sık tüketebilirsiniz.

DemirDemir eksikliği, özellikle çocukların normal kilonun altında kalmasına yol açmaktadır. Demir eksikliği aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimi yavaşlatır. Demir ölçümü yaptırdıktan sonra doktorunuz test sonuçlarına bağlı olarak demir takviyesi önerebilir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından oldukça zengindir.

KreatinKreatin (creatine monohydrate) enerjiyi kısa dönemli olarak arttırarak kasları geliştirmek için ihtiyaç duyulan direnci sağlıyor. Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor. Kreatini toz şeklinde kullanabilir ya da kırmızı et ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Sonuç olarak; kilo aldıran vitaminler denilince bir kaç vitamin ön plana çıkıyor ancak sadece bu vitaminlere yüklenmek yerine vücudun diğer vitaminlere ve minerallere ihtiyacı olduğunu unutmadan dengeli bir beslenme programı uygulamak gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme ile aldığınız kilonun yağ olarak depolanmasını önleyebilir ve esas amaç olan kas kütlesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vitaminler Hakkında Her Şey

Hangi Vitamin Neden Gereklidir? Vitaminler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vitaminler Hakkında Her Şey yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat